Aplikacja e-Toll. Kto może z niej korzystać?

W kontekście systemu e-Toll dużo mówi się o urządzeniach OBU i ZSL. Tymczasem jest jeszcze jedno bardzo proste rozwiązanie, które pozwoli natychmiast korzystać z nowego systemu opłat drogowych, w tym także zniżek obowiązujących do 30 września.

Aplikacja e-Toll. Kto może z niej korzystać?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 21 września 2021

Jak działa aplikacja e-Toll?

Aplikacja e-Toll to specjalny program, który w taki sam sposób, jak robi to nasza apka nawigacyjna, wykorzystuje możliwości smartfona i pozwala m.in. na naliczanie opłat za przejazd określonymi odcinkami dróg. 

Praktycznie każdy współczesny telefon jest wyposażony w moduł, pozwalający na określenie położenia geograficznego na podstawie nie tylko amerykańskiego systemu GPS, ale także rosyjskiego GLONASS, chińskiego BEIDOU, czy europejskiej sieci satelitów GALILEO. Jeśli dodamy do tego łączność z internetem, z punktu widzenia technicznego nie potrzebujemy niczego więcej, by to nasz smartfon we współpracy z dedykowaną aplikacją pozwalał na opłacanie przejazdów i monitorowania stanu konta kierowcy.

Jak przejść z systemu viaToll na eToll?Jak przejść z systemu viaToll na eToll?Michał Górecki


Dla kogo aplikacja e-Toll?

Aplikacja mobilna e-Toll przeznaczona jest zarówno dla użytkowników aut ciężkich (DMC pow. 3,5 t.), jak i lekkich (pojazdy o DMC do 3,5 t.). Jak informuje resort finansów odpowiedzialny za wdrożenie i administrowanie systemem e-Toll - Aplikacja umożliwia opłacanie przejazdów oraz doładowanie i monitorowanie stanu konta. Jest również zintegrowana z systemem SENT, dzięki czemu za jej pośrednictwem możliwe jest jednoczesne przekazywanie danych geolokalizacyjnych na potrzeby poboru opłat drogowych oraz przewozu towarów objętych systemem SENT”.

Na jakich telefonach działa e-Toll?

Aplikacja mobilna e-Toll działa na smartfonach z systemem operacyjnym Android oraz iOS. Możemy ją szybko i bezpłatnie ściągnąć ze sklepów Google Play i AppStore. Jeżeli Twój smartfon obsługuje geolokalizację (moduł działa prawidłowo, co można sprawdzić w prostej aplikacji nawigacyjnej), możesz śmiało korzystać z tego rozwiązania. Pamiętaj jednak o takich szczegółach jak ładowarka samochodowa, oraz aktywowanie usługi przesyłania danych u operatora. Żeby wszystko działało bez problemu, telefon w czasie jazdy musi być non-stop online. 

Popularność aplikacji e-Toll

Do połowy września, aplikację e-Toll pobrano 156 tys. razy. To niezły wynik, ale biorąc pod uwagę „potencjał rynku”, liczba ta do końca września powinna wyraźnie wzrosnąć. 

Czy na aplikacji e-Toll działają zniżki?

Osoby korzystające z aplikacji e-Toll mogą opłacać przejazd pojazdów ciężkich na drogach płatnych oraz osobówek na odcinkach autostrad A2 (Konin-Stryków) oraz A4 (Wrocław-Sośnica). Do końca okresu przejściowego tj. do 30 września br. opłaty te są pobierane w wysokości 75%. Zniżki działają też dla użytkowników aplikacji!

Czym jest e-Toll?

System opłat drogowych e-Toll to następca znanego wielu kierowcom systemu viaToll, który z końcem września przechodzi do historii. To oznacza, że od 1 października, rejestracja w nowym serwisie jest obowiązkowa dla osób, które dotąd korzystały ze starego rozwiązania oraz nowych przewoźników. Główna różnica polega na tym, że nowa technologia bazuje głównie na satelitarnym pozycjonowaniu, a nie jak było to do tej pory — na „namierzaniu” radiowym. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!