Komisja Europejska: Port USB-C do wszystkich urządzeń

Komisja Europejska chce ułatwić życie konsumentom na starym kontynencie i wprowadzić nakaz stosowania jednego rodzaju portu do wszystkich urządzeń elektronicznych. Uniwersalnym rozwiązaniem dla telefonów, aparatów, laptopów, czy urządzeń Bluetooth ma być USB-C, które od około czterech lat stale zyskuje na popularności.

Komisja Europejska: Port USB-C do wszystkich urządzeń
  • Anna Malinowska
  • /
  • 23 września 2021

Jedna ładowarka do wszystkiego

Kto pamięta pierwszą dekadę XXI wieku, doskonale zna sytuację, w której każdy producent telefonów komórkowych miał własne wtyczki ładowania, a o ujednoliceniu standardu nikt nawet nie wspominał. Ba, niektóre marki dysponowały kilkoma rodzajami rozwiązań! 

Część czytelników zapewne pamięta podział Nokii na te z cienką i grubą wtyczką. W ten sposób w sklepach z elektroniką można było znaleźć nawet… kilkanaście różnych rodzajów ładowarek – innych do Samsunga, innych do Sony Ericssona, jeszcze innych do Siemensa itd. 

Obecnie istnieją trzy standardy, jednak i to Komisja Europejska chce zmienić. Rozwiązaniem ma być USB-C. 

Gdzie oddać elektrośmieci? Kto ma obowiązek przyjąć od nas stary sprzęt elektroniczny?Gdzie oddać elektrośmieci? Kto ma obowiązek przyjąć od nas stary sprzęt elektroniczny?Mikołaj Frączak

USB-C także iPhonach?

Póki co w iPhonach nadal używane jest złącze Lightning. Jednak jeśli KE postawi na swoim, niewykluczone, że Apple będzie musiał się przestawić na inny standard. Co ciekawe, amerykańska firma z powodzeniem stosuje USB-C np. w MacBookach.

Dodajmy, że już od kilku lat w Brukseli mówiło się o konieczności wprowadzenia jednolitego standardu portów w urządzeniach elektronicznych. Teraz jednak, plany unijnych polityków wydają się nabierać coraz bardziej realnych kształtów. 

USB-C złączem uniwersalnym?

W planach UE nie chodzi tylko o wygodę dla użytkowników. Bruksela dokładnie wyliczyła, że wprowadzenie jednego standardu opartego np. na USB-C zmniejszy ilość elektroodpadów, które są coraz większym problemem dla świata. Konsumenci, wymieniając telefon, chętnie wykorzystywaliby stare ładowarki lub kable, rezygnując z zakupów nowych. Są przecież producenci którzy, już do nowych zestawów nie załączają ładowarek. 

Kiedy USB-C będzie jedynym standardem dla elektroniki?

Droga do wprowadzenia jednolitego standardu USB-C dla wszystkich urządzeń elektronicznych w Europie wydaje się jeszcze długa. Postulat KE musi zostać poparty przez Parlament Europejski. O to można być spokojnym, bowiem w podobnych sprawach europosłowie są zazwyczaj zgodni. Nie ma powodów, dla których nie przyjęliby rozsądnej argumentacji Komisji. Konieczne będzie jednak wprowadzenie okresów przejściowych. W kuluarach mówi się nawet o dwóch latach.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!