fb

Komisja Europejska: Port USB-C do wszystkich urządzeń

Komisja Europejska chce ułatwić życie konsumentom na starym kontynencie i wprowadzić nakaz stosowania jednego rodzaju portu do wszystkich urządzeń elektronicznych. Uniwersalnym rozwiązaniem dla telefonów, aparatów, laptopów, czy urządzeń Bluetooth ma być USB-C, które od około czterech lat stale zyskuje na popularności.

Komisja Europejska: Port USB-C do wszystkich urządzeń
  • Anna Malinowska
  • /
  • 23 września 2021

Jedna ładowarka do wszystkiego

Kto pamięta pierwszą dekadę XXI wieku, doskonale zna sytuację, w której każdy producent telefonów komórkowych miał własne wtyczki ładowania, a o ujednoliceniu standardu nikt nawet nie wspominał. Ba, niektóre marki dysponowały kilkoma rodzajami rozwiązań! 

Część czytelników zapewne pamięta podział Nokii na te z cienką i grubą wtyczką. W ten sposób w sklepach z elektroniką można było znaleźć nawet… kilkanaście różnych rodzajów ładowarek – innych do Samsunga, innych do Sony Ericssona, jeszcze innych do Siemensa itd. 

Obecnie istnieją trzy standardy, jednak i to Komisja Europejska chce zmienić. Rozwiązaniem ma być USB-C. 

Gdzie oddać elektrośmieci? Kto ma obowiązek przyjąć od nas stary sprzęt elektroniczny?Gdzie oddać elektrośmieci? Kto ma obowiązek przyjąć od nas stary sprzęt elektroniczny?Mikołaj Frączak

USB-C także iPhonach?

Póki co w iPhonach nadal używane jest złącze Lightning. Jednak jeśli KE postawi na swoim, niewykluczone, że Apple będzie musiał się przestawić na inny standard. Co ciekawe, amerykańska firma z powodzeniem stosuje USB-C np. w MacBookach.

Dodajmy, że już od kilku lat w Brukseli mówiło się o konieczności wprowadzenia jednolitego standardu portów w urządzeniach elektronicznych. Teraz jednak, plany unijnych polityków wydają się nabierać coraz bardziej realnych kształtów. 

USB-C złączem uniwersalnym?

W planach UE nie chodzi tylko o wygodę dla użytkowników. Bruksela dokładnie wyliczyła, że wprowadzenie jednego standardu opartego np. na USB-C zmniejszy ilość elektroodpadów, które są coraz większym problemem dla świata. Konsumenci, wymieniając telefon, chętnie wykorzystywaliby stare ładowarki lub kable, rezygnując z zakupów nowych. Są przecież producenci którzy, już do nowych zestawów nie załączają ładowarek. 

Kiedy USB-C będzie jedynym standardem dla elektroniki?

Droga do wprowadzenia jednolitego standardu USB-C dla wszystkich urządzeń elektronicznych w Europie wydaje się jeszcze długa. Postulat KE musi zostać poparty przez Parlament Europejski. O to można być spokojnym, bowiem w podobnych sprawach europosłowie są zazwyczaj zgodni. Nie ma powodów, dla których nie przyjęliby rozsądnej argumentacji Komisji. Konieczne będzie jednak wprowadzenie okresów przejściowych. W kuluarach mówi się nawet o dwóch latach.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT
podatki

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT

Resort finansów przypomina, ze termin na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 rok został przedłużony. Aktualnie, ten obowiązek upływa dopiero 30 czerwca 2022 roku – czytamy w komunikacie MF....
Jak zorganizować dobre szkolenie online?
firma

Jak zorganizować dobre szkolenie online?

Szkolenia online, nie ważne czy te całodniowe, czy też w postaci krótszych webinarów czy e-szkoleń, podbiły świat edukacji profesjonalnej. Ich organizacja i zapewnienie wysokiej efektywności wciąż...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!