Gdzie sprawdzić przebieg granic obszarów Natura 2000?

Planując zakup działki, inwestycję budowlaną lub rozwój działalności gospodarczej na nowym terenie, warto dokładnie sprawdzić, czy interesujące nas miejsca nie znajduje się w granicach obszaru chronionego Natura 2000, rezerwatu przyrody, czy otuliny parku krajobrazowego. Na szczęście istnieje narzędzie, które pozwoli ustalić granicę takich terenów z bardzo dużą dokładnością. 

Gdzie sprawdzić przebieg granic obszarów Natura 2000?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 27 września 2021

Granice obszaru Natura 2000

Obecnie sieć obszarów chronionych Natura 2000 w Polsce zajmuje ok. 1/5 powierzchni lądowej kraju. Problemem często są nieregularnie wytyczone granice, np. wzdłuż dolin rzecznych. Kłopotliwe bywa także oznakowanie takich obszarów w terenie, które nie zawsze dokładnie oddaje przebieg linii granicznej danego obszaru. Warto skorzystać z dokładnych i aktualnych map, które pozwolą na niezwykle precyzyjne ustalenie przebiegu granic terenów ochronnych. 

Nowa ustawa o parkach narodowych. Będą połączone w jeden organizm?Nowa ustawa o parkach narodowych. Będą połączone w jeden organizm?Michał Górecki

Gdzie sprawdzić granice rezerwatów przyrody

Na mapie znajdującej się w państwowym serwisie http://geoserwis.gdos.gov.pl/mapy/ naniesiono z bardzo dużą precyzją informacje, mające źródła w obowiązujących aktach prawnych dotyczących form ochrony przyrody. 

Problem w tym, że oficjalnie, narzędzie to nie stanowi prawnego ustalenia lokalizacji i przebiegu granicy form ochrony przyrody. W celu dokonywania czynności prawnych oraz stosowania prawa należy posługiwać się bezpośrednio zapisami aktów prawnych o ustanowieniu formy ochrony przyrody lub innych aktów prawnych jej dotyczących, a w przypadku niejasności kontaktować się bezpośrednio z organem, w którego kompetencjach dana forma się znajduje” – wyjaśniono.

Niemniej, trzeba przyznać, że twórcy tej strony bardzo poważnie podeszli do zadania. Sprawdziliśmy na kilku przykładach, jak bardzo precyzyjne są mapy w serwisie.  Musimy przyznać, że zobrazowanie graficzne jest zbieżne z zapisami odpowiednich aktów prawnych. 

Jak korzystać z Geoserwisu GDOŚ?

Serwis na pierwszy rzut oka nie wygląda ani nowocześnie, ani zachęcająco. Powiększając jednak zamieszczoną ortofotomapę oraz filtrując informacje dotyczące obszarów chronionych, otrzymujemy bardzo dokładne oznaczenie form ochrony przyrody, takich jak parki narodowe, parki krajobrazowe oraz ich otuliny, rezerwaty, obszary Natura 2000 czy obszary chronionego krajobrazu. Znajdziemy tam również lokalizacje pomników przyrody, a także użytków ekologicznych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!