Powstał portal z darmowymi mapami 40 krajów Europy

Pierwsze wydanie portalu z darmowymi mapami Europy „Open Maps for Europe” już działa. Zasoby opublikowało Stowarzyszenie Europejskie Agencji Geodezyjnych, Kartograficznych i Katastralnych EuroGeographic.

Powstał portal z darmowymi mapami 40 krajów Europy
  • Anna Malinowska
  • /
  • 30 września 2021

Bezpłatne mapy Europy

Bezpłatne mapy 40 krajów Europy opublikowane w ramach projektu „Open Maps for Europe”, są dostępne na stronie internetowej https://www.mapsforeurope.org/Uruchomiony niedawno portal, umożliwia przeglądanie oraz pobieranie otwartych zbiorów danych. Zostały one utworzone na bazie map krajowych, informacji geoprzestrzennych oraz ewidencji gruntów zbieranych przez oficjalne instytucje będące członkami EuroGeographic. 

Gdzie sprawdzić przebieg granic obszarów Natura 2000?Gdzie sprawdzić przebieg granic obszarów Natura 2000?Anna Malinowska


Darmowe mapy z Maps for Europe

Za pośrednictwem nowego portalu internauci mają możliwość uzyskania bezpłatnych map skatalogowanych w czterech otwartych zbiorach danych. Pierwszym z nich jest EuroRegionalMap, na który składają się wielotematyczne dane topograficzne w skali 1:250000 dostarczone przez państwowe służby działające w 31 europejskich krajach. 

Drugim zasobem jest EuroGlobalMap. To wielotematyczne dane topograficzne, jednak już w słabszej skali 1:1000000. Dotyczą one jednak większej liczby, bo aż 55 krajów i terytoriów.

Ciekawym zasobem m.in. dla osób planujących wyprawy turystyczne, lub badających ukształtowanie terenu są mapy EuroDEM w skali 1:100000. To dane wysokościowe, które skompletowało aż 26 urzędów zajmujących si kartografią, katastrem i ewidencją gruntów. 

Wielojęzyczne nazwy geograficzne

Dość oryginalnym i przydatnym zasobem jest Open Gazetteer – na który składa się obszerny i wiarygodny, wielojęzyczny wykaz nazw geograficznych. Na tę część pracowało aż 36 państwowych urzędów zajmujących się m.in. kartografią. 

Jak działają mapy Open Maps for Europe

Osoby doszukujące się w europejskim projekcie funkcjonalności, niczym z polskiego Geoportalu, mogą być zawiedzione. Pamiętajmy jednak, że to dopiero pierwsze wydanie europejskich bezpłatnych map. Po drugie, już teraz mogą przydać się wielu osobom np. kierowcom, specjalistom od logistyki i transportu, studentom geografii, geodezji czy kartografii. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!