YouTube usunie treści antyszczepionkowe

Z serwisu YouTube „będziemy usuwać treści zawierające fałszywe stwierdzenia, że zatwierdzone szczepionki są niebezpieczne i powodują przewlekłe dolegliwości” – informuje Google na swoim blogu. Zaznaczył, że chodzi nie tylko o rutynowe szczepienia ochronne, ale także o ogólne stwierdzenia o tego typu preparatach. 

YouTube usunie treści antyszczepionkowe
  • Anna Malinowska
  • /
  • 4 października 2021

YouTube a krytyka szczepionek

W ostatnich latach w internecie mnożą się treści, które podważają bezpieczeństwo oraz skuteczność szczepionek. Jak wyjaśniono na blogu Google Polska (YouTube należy do Google). „Treści zawierające fałszywe stwierdzenia” na temat szczepionek będą usuwane. „Dotyczy to także treści, które fałszywie twierdzą, że zatwierdzone szczepionki powodują autyzm, raka lub bezpłodność, albo że substancje zawarte w szczepionkach umożliwiają śledzenie zaszczepionych osób. Nasze zasady dotyczą nie tylko konkretnych rutynowych szczepień ochronnych, np. przeciwko odrze czy wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, ale także ogólnych stwierdzeń o szczepionkach” – napisano. 

Google zaznacza, że od teraz do zasad dotyczących fałszywych informacji z zakresu medycyny na YouTube, dodane są nowe wytyczne, które wiążą się z podawanymi aktualnie szczepionkami, które otrzymały zatwierdzenie odpowiednich instytucji zdrowia publicznego oraz WHO, a także zostały uznane za bezpieczne. 

Google Zdjęcia z ograniczonym miejscem od 2021Google Zdjęcia z ograniczonym miejscem od 2021Anna Malinowska


Wyjątki od wytycznych YouTube

W tym samym wpisie wprowadzono także wyjątki od nowych wytycznych. Biorąc pod uwagę znaczenie publicznej dyskusji i debaty dla procesu naukowego, będziemy nadal zezwalać na publikowanie na YouTube treści dotyczących polityki szczepionkowej, nowych badań nad szczepionkami oraz historycznych sukcesów lub porażek w zakresie szczepień”. Google dodaje, że będzie można publikować także własne relacje związane z doświadczeniami ze szczepieniami. Warunkiem jest jednak to, by materiały nie naruszały innych wytycznych. W tym kontekście, ważne będzie także, czy dany kanał wcześniej promował wątpliwości w zakresie szczepień. 

Dlaczego YouTube usunie treści antyszczepionkowe?

Jak tłumaczy Google „Dzisiejsza aktualizacja zasad to ważny krok w kierunku zwalczania pojawiających się na naszej platformie nieprawdziwych informacji dotyczących szczepionek i zdrowia. Będziemy nadal pracować nad tworzeniem zasad i usług, dzięki którym nasi widzowie i członkowie społeczności YouTube będą mieli dostęp do informacji wysokiej jakości”.

Ile filmów usunięto z YouTube?

Serwis informuje, że od dawna usuwane są treści, które polecają chorym stosowanie szkodliwych leków. Jako przykład podano picie terpentyny, która zdaniem niektórych pozwala wyleczyć się z różnych chorób, czego nie potwierdza współczesna wiedza medyczna. „Z początkiem pandemii COVID-19 oparliśmy się na tych zasadach i we współpracy z ekspertami z zakresu medycyny opracowaliśmy 10 nowych zasad dotyczących COVID-19 i nieprawdziwych informacji. Od października 2020 r. usunęliśmy ponad 130 tysięcy filmów naruszających zasady dotyczące szczepionek przeciw COVID-19”. - napisano.  

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!