Google Zdjęcia z ograniczonym miejscem od 2021

Usługa kolekcjonowania i archiwizowania fotografii Zdjęcia Google przestanie być „workiem bez dna”. Od 1 czerwca 2021 wszystkie zdjęcia kompresowane do tzw. „wysokiej jakości” będą wliczane w limit 15GB bezpłatnego miejsca na koncie, tak samo jak dzieje się to w przypadku dysku czy gmaila – poinformował Google. Zdaniem fanów usługi to koniec pewnej epoki. Według ekspertów – musiało to kiedyś nastąpić

Google Zdjęcia z ograniczonym miejscem od 2021
  • Anna Malinowska
  • /
  • 13 listopada 2020

Zmiany na Zdjęcia Google

Niektórzy żartowali, że są dwa miejsca gdzie nie obowiązują ograniczenia – pierwszy to niemieckie autostrady (choć i tam coraz częściej pojawiają się limity prędkości), a drugi to zdjęciowa chmura Google. Już niebawem taki stan rzeczy przestanie być aktualny.

Informatyczny gigant już informuje o zmianach swoich użytkowników za pomocą maila. Jak przyznaje Google, obecnie za pomocą usługi, ludzie na całym świecie zarchiwizowali ponad… 4 biliony zdjęć i filmów, a każdego tygodnia liczba ta rośnie o kolejne 28 miliardów. Nic dziwnego, że firma musiała pomyśleć o nowych zasadach przechowywania plików.

Liczby te wynikają z faktu, że wiele osób posiadających smartfona z systemem Android w prosty sposób mogło dołączyć się do usługi i potraktowało ją, (zresztą zgodnie z zamysłem jej twórców) jako główny „magazyn wspomnień” ze wszystkimi zdjęciami, filmami a nawet… screenshotami czy ściągniętymi grafikami. Dla wielu osób był to często pierwszy kontakt z usługą „chmurową” i jej praktycznym zastosowaniem w codziennym życiu.

Rząd z nową decyzją w sprawie zajęć stacjonarnych w podstawówkach.Rząd z nową decyzją w sprawie zajęć stacjonarnych w podstawówkach. Jan Wróblewski

Co z dotychczasowymi fotografiami na Zdjęcia Google?

Jak uspokaja Google limitem nie zostaną objęte już zarchiwizowane zdjęcia – to samo będzie dotyczyło każdej fotografii przesłanej do popularnej chmury przed 1 czerwca 2021 roku. Co ważne po tej dacie nie zostaną one włączone do limitu bezpłatnej lub dokupionej przestrzeni dyskowej. Oczywiście dotyczy to zdjęć tzw. „wysokiej jakości” czyli już skompresowanej przez program.

Co się stanie gdy limit na Zdjęcia Google zostanie osiągnięty?

Google uspokaja, że na razie można spokojnie korzystać ze Zdjęć Google do tworzenia kopii zapasowych zarówno fotografii jak i tworzonych filmów. Po wprowadzeniu zmian 1.06.2021 planowane jest wysyłanie przypomnień, jeśli limit miejsca będzie zbliżał się do wykorzystania. Jak zaznacza firma w mailu wysłanym do swoich użytkowników „w przypadku większości (…) upłynie wiele lat, zanim będą musieli coś zrobić”.

Zdjęcia Google 2021

Użytkownicy, którzy otrzymali już informację, znajdą w mailu specjalny link „indywidualne oszacowanie”, który na podstawie dotychczasowej historii przesyłania kopii zapasowych sprawdzi ile czasu zajmie zapełnienie przestrzeni dyskowej. W przypadku jej zapełnienia, będzie trzeba albo usunąć stare dane, albo dokupić dodatkowe miejsce np. w ramach usługi Google One.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!