Jak poprawić techniczną jakość lekcji zdalnych?

Miliony uczniów zamkniętych w domach, oprócz realizowanego zdalnie programu nauczania przerabia także ważne życiowo lekcje z zakresu cierpliwości czy telekomunikacji. Zdarza się, że jakość połączeń na komunikatorze pozostawia wiele do życzenia. Jak poprawić techniczną jakość lekcji zdalnych? Podpowiadamy co można zrobić.  

Jak poprawić techniczną jakość lekcji zdalnych?
  • Michał Górecki
  • /
  • 13 listopada 2020

Przyczyny złej jakości połączenia na lekcjach zdalnych

Jak wspominają nauczyciele, zdarza się że samo sprawdzenie listy obecności oraz złgoszenia od uczniów, że ktoś kogoś nie słyszy, lub że komunikator mu się „zacina” zajmują dość długi wstęp do i tak skróconych lekcji. Największy problem dotyczy małych miejscowości położonych daleko od miejskich aglomeracji, gdzie jakość łącz internetowych jest słaba, żeby nie powiedzieć zła. Problemy, choć w nieco mniejszym stopniu, zdarzają się jednak także w dużych miastach.

Po pierwsze pamiętajmy, że zła jakość połączenia w trakcie lekcji zdalnej nie koniecznie musi oznaczać, że problem jest po naszej stronie. Równie dobrze kłopoty z łączem może mieć nauczyciel prowadzący zajęcia. Jeżeli duża grupa uczniów zgłasza te same problemy, jest duże prawdopodobieństwo że problemy wynikają np. ze szkolnej infrastruktury, lub słabego łącza w domu nauczyciela, jeśli i on prowadzi zajęcia w trybie „home-office”. Jeśli problemy mamy tylko my, lub niewielka grupka uczniów, jest spore prawdopodobieństwo, że zła jakość leży po naszej stronie.

Lokalizacja routera a jakość internetu

Jeżeli w naszym mieszkaniu stwierdzimy słaby zasięg WiFi, zastanówmy się czy sami nie popełniliśmy błędu (czasem szybkiego do naprawienia). Wykupując usługę dostępu do internetu, mało kto, chce robić w domu rewolucję z udziałem wiertarek, grubych wierteł czy dłut by przeprowadzić kabel przez znaczną część mieszkania. Wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że najbliższy punkt „na wejściu” przewodu do domu jest tym miejscem gdzie zlokalizujemy router.

Tymczasem router z nadajnikiem bezprzewodowego sygnału WiFi powinien być umiejscowiony w   centralnym miejscu naszego mieszkania. Ta uwaga dotyczy także niewielkich mieszkań w bloku.

Tego nie jedz! Ostrzeżenia przed żywnością w Lidlu, Żabce, czy Biedronce. Sprawdź listę ostatnio wycofanych produktówTego nie jedz! Ostrzeżenia przed żywnością w Lidlu, Żabce, czy Biedronce. Sprawdź listę ostatnio wycofanych produktów Jan Wróblewski

Problemy pojawiają się często jeśli nasze mieszkanie na planie przypomina układ litery „C”, „U” lub „L”. W takim przypadku umieszczenie urządzenia na skraju szybko odbije się na jakości internetu po drugiej stronie naszego mieszkania. Operatorzy wspominają także o niefortunnych pomysłach klientów polegających na schowaniu routera w szafie lub umieszczeniu go w garderobie. Fakt. Może plastikowe pudełko z antenami nie wygląda zbyt reprezentacyjnie, ale pamiętajmy, że odgrywa ono ważną rolę w naszej łączności ze światem. Poza tym możemy wybrać taki router, który kolorem czy designem dobrze wkomponuje się w przestrzeń naszych czterech ścian.

Wzmacniacze sygnału a lekcje zdalne

Jest też odpowiedź dla tych, którzy nie mają pomysłu na przeniesienie urządzenia WiFi w bardziej dogodne miejsce lub dysponują kilkukondygnacyjnym domem. W takim wypadku niezbędny może okazać się zakup wzmacniaczy sygnału, które można kupić w wielu sklepach z elektroniką a ich instalacja nie wymaga jakiejś skomplikowanej wiedzy technicznej. Ich lokalizację także trzeba jednak dobrze przemyśleć.

O wzmacniacze sygnału można zapytać także także dostawcy internetu. Niezależnie od tego, czy mówimy o dużym telekomie, czy lokalnym operatorze. W swojej ofercie mają oni zazwyczaj różne rozwiązania, które sprawdzają się w wielokondygnacyjnych domach czy obszernych biurach.

Zewnętrzne zakłócenia domowego WiFi

Czasem przez przypadek może się okazać, że naszą sieć bezprzewodową zakłóca sąsiad używający routera, który używa tego samego kanału radiowego, co nasze urządzenie. Najprościej sprawdzić to za pomocą darmowych aplikacji monitorujących sieć w smartfonie – np. „WiFi Monitor”. To najprostsza droga by sprawdzić dostępność wolnych kanałów i ewentualnie przekonfigurować router.

Innym rozwiązaniem jest podłączenie komputera kablem do routera. W wielu przypadkach wina może leżeć po stronie sprzętu. Czasem przejście z łączności bezprzewodowej na klasyczną naprawdę wiele zmienia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!