Tego nie jedz! Ostrzeżenia przed żywnością w Lidlu, Żabce, czy Biedronce. Sprawdź listę ostatnio wycofanych produktów

Nie ma tygodnia, żeby w którejś z popularnych sieci sklepów nie zostało stwierdzone zagrożenie żywności szkodliwymi bakteriami. Zazwyczaj nie ma w tym winy samych placówek. Nie zmienia to jednak faktu, że zakażone produkty trafiają na sklepowe półki, a my jako konsumenci jesteśmy narażeni na ich kupno.

Tego nie jedz! Ostrzeżenia przed żywnością w Lidlu, Żabce, czy Biedronce. Sprawdź listę ostat
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 12 listopada 2020

Jakie produkty mogą stanowić zagrożenie?

Zagrożeniem dla naszego zdrowia mogą być zarówno mięsa, jaja, sery, jak i puszki, w których są zamknięte produkty, a nawet łyżki, które jeszcze niedawno były w ofercie popularnego sklepu. Znane sieci sklepów charakteryzują się bardzo dużymi obrotami i różnorodnością sprzedawanych produktów. Nie dziwi więc fakt, że to właśnie w nich najczęściej stwierdza się obecność niebezpiecznych dla zdrowia produktów.

Oprócz pojedynczych przypadków, które dotyczą danego sklepu, zdarzają się również przypadki, w których wycofanie żywności następuje w kilku miejscach jednocześnie. Przykładem takiego zdarzenia jest ostatnio wykryta, niezdatna do spożycia rukola, którą trzeba było wycofać zarówno z Biedronki, jak i Lidla, czy McDonalda.

Co dzieje się w przypadku wykrycia szkodliwych bakterii?

W przypadku wykrycia szkodliwych bakterii w danym produkcie, do działania natychmiast wkracza GIS. Dzięki działaniom Inspektoratu dystrybutorzy zmuszeni są jak najszybciej wycofać dany towar z obrotu, a klienci, którzy zdążyli go zakupić, mają prawo zwrócić go bez paragonu.

W trosce o nasze zdrowie warto sprawdzać stronę Głównego Inspektoratu Sanitarnego, na której możemy znaleźć aktualne ostrzeżenia.

Jakie są powody wycofania żywności ze sprzedaży?

Naukowcy szacują, że co roku nawet 600 milionów osób zachoruje, a 420 000 umrze wskutek spożycia skażonej żywności lub wody. Wśród wyników badań wymienia się 31 szkodliwych dla zdrowia bakterii, które są przenoszone przez żywność. Są to zarówno wirusy, pasożyty, toksyny, jak i chemikalia.

Należy pamiętać, że wycofanie żywności ze sprzedaży ma na celu przede wszystkim ochronę zdrowia konsumenta. Komunikaty i ostrzeżenia publikowane przez GIS mają na celu ustrzec nas przed potencjalnym zagrożeniem i dla własnego dobra nie powinniśmy ich bagatelizować. Dla osób, które powątpiewają w to czy dany produkt stanowi zagrożenie, warto przytoczyć przynajmniej kilka przykładów konsekwencji związanych z ich spożyciem. Wymienione poniżej produkty zawierają substancje, które mogą powodować np. alergie, zatrucie, a nawet śmierć. Salmonella to tylko jedna ze śmiertelnych chorób, której bakterie znalazły się w wymienionych poniżej produktach. Równie niebezpieczna jest listerioza. Cechą charakterystyczną Listeria monocytogenes jest zdolność do namnażania w temperaturze lodówki. Bakterie tej choroby atakują głównie osoby starsze i kobiety w ciąży, u których są w stanie zabić płód. Warto o tym pamiętać, gdyby kiedyś zdarzyło się nam kupić produkt, wobec którego wydano ostrzeżenie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!