Program „Mój Prąd”. Dodatkowe pieniądze na dofinansowanie

Kilka dni temu do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wpłynął 200-tysięczny wniosek na dotację na fotowoltaikę, a tym samym wyczerpana została pula programu „Mój Prąd” o budżecie wynoszącym 1 mld złotych. Fundusz jednak nie zamknął naboru, który trwa do 18 grudnia. Zdecydował o przekazaniu na dofinansowania dodatkowych 100 mln zł.

Program „Mój Prąd”. Dodatkowe pieniądze na dofinansowanie
  • Michał Górecki
  • /
  • 12 listopada 2020

Dotacje na fotowoltaikę

Osoby, które czekały na ostatni moment ze złożeniem wniosku w programie „Mój Prąd” na dofinansowanie inwestycji w mikroinstalacje fotowoltaiczne, spotkało rozczarowanie. 6 listopada wyczerpała się bowiem miliardowa (!) pula środków na dotacje. Do NFOŚiGW wpłynęło bowiem 200 tysięcy wniosków. Fundusz poszedł jednak za ciosem i zdecydował się na zasilenie programu kwotą 100 mln zł zwiększając tym samym dostępny tegoroczny budżet „Mojego Prądu” o 10 proc.

Program „Mój Prąd” przewiduje dofinansowanie inwestycji w prosumenckie instalacje PV o mocy od 2 do 10 kW. Beneficjenci mogą liczyć na wsparcie dotacjami do 5 tys. złotych.

Efekty programu „Mój Prąd”

- Korzystanie z własnego prądu, produkowanego ze słońca, przekłada się na oszczędności w portfelu, ale są to też wymierne korzyści dla środowiska. Inwestycje w odnawialne źródło energii w ramach „Mojego Prądu” przyczynią się do redukcji CO2 aż o 1 000 000 000 kg/rok – powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, komentując zwiększenie puli na dotacje.

Jak wyliczyło ministerstwo klimatu łączna moc instalacji ze złożonych dotąd wniosków pozwoli na stworzenie źródeł energii o łącznej mocy 1,2 GW, czyli roczną produkcję na poziomie 1200 GWh. Jak zaznacza wiceminister klimatu Ireneusz Zyska to 300 razy więcej niż generuje największa w Polsce farma fotowoltaiczna pod Toruniem.

Mój Prąd 2021

Jak wynika z zapowiedzi resortu klimatu, program „Mój Prąd” będzie kontynuowany w 2021 roku. Jak zaznacza resort, nowa odsłona ma dać potencjalnym beneficjentom szerszy wachlarz możliwości. Póki co, nie ma jednak informacji na temat szczegółów przyszłorocznej edycji.

Program „Mój Prąd” — co to jest?

Program dotacji „Mój Prąd” to jeden z największych w Europie programów adresowanych do osób fizycznych, których celem jest dofinansowanie inwestycji w mikroinstalacje fotowoltaiczne. Głównym warunkiem skorzystania ze wsparcia jest umowa, która w szczegółowy sposób reguluje kwestie związane z wprowadzeniem wyprodukowanej energii do sieci.

Fotowoltaika w Polsce

Jak wynika z aktualnych danych, około 60% energii pochodzącej w Polsce z fotowoltaiki powstaje w mikroinstalacjach. Szacuje się, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2020 roku powstało przeszło 11 tys. mikrointalacji o łącznej mocy 72 MW.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: finanse

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!