38% firm obawia się zamknięcia szkół

37,8 firm obawia się skutków całkowitego zamknięcia szkół – wynika z badania Krajowego Rejestru Długów. Firmy boją się przede wszystkim wzrostu absencji pracowników. Wśród możliwych rozwiązań, w opinii firm najlepszą opcją jest przejście na pracę zdalną. Przypomnijmy, od 9 listopada nauką zdalną objęto również klasy I-III szkół podstawowych praz przedłużono taki tryb edukacji dla starszych roczników.

38% firm obawia się zamknięcia szkół
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 9 listopada 2020

 Nauczanie zdalne a działalność firm

Tryb nauczania zdalnego dla najmłodszych roczników uczniów szkół podstawowych oznacza m.in. konieczność zapewnienia opieki dzieciom. Lekcje za pośrednictwem internetu mają się odbywać zgodnie z planem lekcji oraz w godzinach dotychczasowych zajęć. Pracujący rodzice mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego jednak jedynie w przypadku dzieci do ukończenia ósmego roku życia. W praktyce oznacza to, że w zdecydowanej większości wsparcie obejmie uczniów klas pierwszych oraz niewielką część drugoklasistów. Jak wynika z badań Krajowego Rejestru Długów aż 37,8% przedsiębiorców z sektora MŚP zakłada, że obostrzenia będą wiązały się z nieobecnością pracowników.

Jak zaznacza w komentarzu do badań prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej S.A. Adam Łącki — „Mowa zarówno o rodzicach przebywających na dodatkowych zasiłkach opiekuńczych, jak i tych, którzy nie kwalifikują się do zasiłku, a po prostu obawiają się zostawić dziecko samo w domu”.

Jak przygotować się do pracy zdalnej?Jak przygotować się do pracy zdalnej?Martyna Kowalska

Skala absencji pracowników spowodowana nauką zdalną

Jak wynika z badania KRD „KoronaBilans MŚP” przeprowadzonego jeszcze we wrześniu br. skala nieobecności pracowników w czasie nauki zdalnej może sięgać nawet… 50% załogi. Przynajmniej tak wynika ze wskazań jednej czwartej ankietowanych firm. 64% firm zakłada absencję na poziomie 25% wszystkich zatrudnionych.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy a firmy

Jak przypomina KRD, reaktywowany od 9 listopada 2020 dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, co oznacza, że nie będzie on ciężarem po stronie pracodawcy. (O wsparciu dla rodziców pisaliśmy w Dzienniku Prawnym tutaj). Niemniej, przedsiębiorcy obawiają się innych kosztów, które mogą być generowane przez nieobecność pracowników takich jak – efekty niewykonanej pracy, utrata klientów, spadek wydajności przedsiębiorstwa etc.

Praca zdalna a RODO – kiedy możemy korzystać z dokumentacji papierowej?Praca zdalna a RODO – kiedy możemy korzystać z dokumentacji papierowej? Anna Malinowska

Praca zdalna i zdalna edukacja – czy to ma prawo działać?

W związku z obostrzeniami wiele firm decyduje się na przekierowanie pracowników na pracę w trybie home office. Jak pokazuje doświadczenie, częściej są to duże korporacje. W wielu małych i średnich firmach, często jest to logistycznie niemożliwe. Co więcej godziny pracy zdalnej powinny być dostosowane do godzin zdalnej edukacji, w przeciwnym razie efektywność pracownika wykonującego obowiązki z domu, dokładnie w tym samym czasie kiedy trwają lekcje może być bardzo niska.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!