500 złotych dla nauczycieli – na czym polega wsparcie?

Nawet 300 mln złotych będzie kosztował program wsparcia nauczycieli na zakup nowego sprzętu, akcesoriów komputerowych lub oprogramowania – poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Aby otrzymać wsparcie, najpierw nauczyciel będzie musiał przedłożyć dyrekcji placówki imienny dowód zakupu. Zwrot środków z konta organu prowadzącego szkołę powinien nastąpić jeszcze w tym roku.

500 złotych dla nauczycieli – na czym polega wsparcie?
  • Michał Górecki
  • /
  • 9 listopada 2020

500 zł dla nauczycieli – kiedy wsparcie?

Jak wynika z komunikatu Ministerstwa Edukacji i Nauki, jeszcze w listopadzie br na konta wszystkich organów prowadzących czyli samorządów powinno wpłynąć 100 proc. środków potrzebnych na pokrycie wsparcia dla nauczycieli na zakup nowego sprzętu.  - Jeśli nauczyciele planują wyposażyć się w taki sprzęt również na przyszłość, wtedy 500 zł może być dopłatą do tego sprzętu. To już pozostawiamy po stronie nauczycieli. Oni wiedzą najlepiej, co jest im w tym momencie najbardziej potrzebne w celu zwiększenia efektywności nauczania zdalnego – powiedział cytowany na stronie resortu jego szef, minister Przemysław Czarnek.

Jak zakłada ministerstwo, pieniądze bezpośrednio do nauczycieli powinny trafić jeszcze przed końcem roku.

Czy pracodawca może przerwać mój urlop?Czy pracodawca może przerwać mój urlop? Martyna Kowalska

Jak otrzymać 500 zł dla nauczycieli?

Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku wraz z imiennymi rachunkami w szkole, w której jest zatrudniony nauczyciel. Jeżeli uczy on w kilku szkołach, dokumenty może wybrać w tylko jednej, wybranej przez siebie placówce. Wsparcie 500 zł jest jednorazowe i zostanie szczegółowo określone w ministerialnym rozporządzeniu.

Jakie zakupy będą objęte wsparciem 500 zł dla nauczycieli

Jak podkreśla MEN ważne będą rachunki oraz faktury za produkty, które zostały zakupione przez nauczyciela między 1.09.2020 a 07.12.2020. Imienne dowody zakupu należy złączyć do wniosku o refundację poniesionych kosztów. Kolejnym krokiem będzie przekazanie przez dyrektora złożonych dokumentów do organu prowadzącego, który do końca roku prześle pieniądze bezpośrednio na konta nauczycieli.

Wzór wniosku 500 zł dla nauczycieli

W momencie przygotowywania tego tekstu wzór wniosku dla nauczycieli nie był jeszcze opublikowany. Ma być on zamieszczony na stronie internetowej ministerstwa oraz kuratoriów oświaty w tym tygodniu.

Co może kupić nauczyciel za 500 zł wsparcia?

Rozporządzenie ma określić rodzaj sprzętu, materiałów czy oprogramowania, którego zakup będzie podlegał planowanemu wsparciu. Mowa m.in. o komputerach przenośnych, kamerach internetowych, słuchawkach, dodatkowym mikrofonie, tablecie, ładowarkach sieciowych, głośnikach, pamięci zewnętrznej, oprogramowaniach, kosztach mobilnego internetu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jakie są kary dla pracowników?
Praca

Jakie są kary dla pracowników?

Kodek pracy reguluje m.in. kwestie kar dla pracowników od pracodawcy. Ta najlżejsza to upomnienie ustne lub pisemne. Co jeszcze może czekać niezdyscyplinowanego pracownika?...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!