Nawet ćwierć miliona złotych na biznes na wsi

Jeszcze do końca listopada można składać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o dofinansowanie w ramach premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej – informuje ARiMR. Środki pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W ten sposób można uzyskać wsparcie do 250 tys. złotych.

Nawet ćwierć miliona złotych na biznes na wsi
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 9 listopada 2020

Kto może ubiegać się o premię od ARiMR?

Zgodnie z zasadami przyznawania „Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” może ubiegać się o nią rolnik, małżonek rolnika lub domownik. Warunkiem jest nieprzerwane podleganie  przez 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku ubezpieczeniu w KRUS w pełnym zakresie. O środki na start własnego biznesu mogą starać się osoby, które planują działalność pozarolniczą.

Wsparcie dotyczy zarówno tych, którzy dopiero planują start własnego biznesu, jaki i tych przedsiębiorców którzy zawiesili lub zakończyli działalność w przeszłości. Pieniądze mogą trafić także do czynnych przedsiębiorców, którzy chcą rozszerzyć swój biznes o nowy rodzaj działalności.

Od czego uzależniona jest wysokość premii w ARiMR?

To ile osoba uprawniona otrzyma środków w ramach premii będzie zależne od tego ile nowych miejsc pracy planuje w ten sposób wygenerować. Jeśli jest to jedno stanowisko, wówczas pomoc ze środków unijnych wyniesie 150 tys. złotych. Z każdym kolejnym nowym miejscem pracy zwiększa się pula wsparcia. I tak, osoba która utworzy dwa nowe miejsca pracy może otrzymać 200 tys. złotych. Najwyższe wsparcie dotyczy tych przedsiębiorców, którzy utworzą aż trzy stanowiska pracy – wówczas pomoc sięgnie ćwierć miliona złotych (250 tys. zł).

Jak wypłacana jest premia od ARiMR?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacja Rolnictwa informuje, że „Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” będzie wypłacana w dwóch ratach. Pierwsza to aż 80% całości kwoty – otrzyma ją osoba, która spełni warunki zapisane w decyzji o przyznaniu wsparcia. Czas na ich spełnienie to dziewięć miesięcy, licząc od dnia doręczenia tego dokumentu.

Pozostała część (20%) będzie przelana na konto rolnika po realizacji biznesplanu. Przyjmuje się jednak, że nie nastąpi to później niż w ciągu dwóch lat od dnia pierwszego przelewu.

Na co można wydać premię od ARiMR?

Zgodnie z regulaminem wsparcia, 70% łącznej kwoty wsparcia należy wydać na środki trwałe takie jak wyposażenie firmy, maszyny, środki transportu etc. Jedynie 30% może pokryć wydatki bieżące związane z biznesem.

Jak zgodnie z prawem zostać rolnikiem?Jak zgodnie z prawem zostać rolnikiem? Martyna Kowalska

Czym może się zajmować firma, która otrzyma premię od ARiMR?

Zgodnie z przepisami firma, która powstanie dzięki premii od ARiMR może zajmować się zarówno produkcją jak i usługami. Jak napisano na stronie internetowej Agencji m.in. „sprzedażą produktów nierolniczych, naprawą pojazdów samochodowych, budownictwem, sprzedażą detaliczną, fryzjerstwem, rzemiosłem, rękodzielnictwem, prowadzeniem obiektów noclegowych i turystycznych, usługami cateringowymi, opieką nad dziećmi lub osobami starszymi czy niepełnosprawnymi, a także działalnością weterynaryjną, informatyczną, architektoniczną, usługami rachunkowości, księgowymi, audytorskimi czy technicznymi. Pełna lista rodzajów działalności objętych wsparciem obejmuje ponad 400 pozycji, tzw. kodów PKD”- czytamy w komunikacie ARiMR.

Gdzie mogę złożyć wniosek o premię z ARiMR?

Adresatem wniosków o pomoc w ramach „Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” są regionalne oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zainteresowani mogą składać je osobiście, przez internet oraz za pośrednictwem poczty. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!