Jak przygotować się do pracy zdalnej?

Praca wykonywana w domu za pośrednictwem internetu to dla wielu świetne rozwiązanie. Ułatwia domową logistykę związaną z zawożeniem i odbieraniem dzieci ze szkoły, pozwala zaoszczędzić czas na dojazdy do pracy i co ważne, daje szansę na zatrudnienie w dowolnej firmie w kraju lub za granicą z ulubionego miejsca – domu, działki czy kawiarni. Jak przygotować się do pracy zdalnej, by spełnić oczekiwania pracodawcy i nie zwariować?

Jak przygotować się do pracy zdalnej?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 11 września 2019

Na czym polega praca zdalna?

Wraz z rewolucją w telekomunikacji wzrosły możliwości pracy na odległość. Jej plusem jest to, że niezależnie gdzie wykonujemy nasze obowiązki, jej rezultaty możemy natychmiast przedstawić przełożonemu lub usługobiorcy przesyłając konkretne pliki lub biorąc udział w tele- i wideo-konferencjach. Istnieje jednak ograniczony katalog zajęć, które możemy w ten sposób wykonywać.

Rzecz jasna, prawo pracy dopuszcza tego typu możliwość. Pozwala ona na spore oszczędności nie tylko po stronie pracownika, który nie musi dojeżdżać do biura, a także pracodawcy, który nie ma obowiązku organizowania niezbędnej powierzchni biurowej i wyposażenia. Często przekazuje jednak zatrudnionemu np. komputer, modem, telefon lub samochód służbowy. Ten ostatni, głównie w przypadku przedstawicieli handlowych.

Wyrywkowe kontrole alkomatem w miejscu pracy – niezgodne z prawem!Wyrywkowe kontrole alkomatem w miejscu pracy – niezgodne z prawem! Martyna Kowalska

Jak przygotować miejsce pracy zdalnej?

Pracodawca rzadko stawia wymagania co do miejsca pracy zdalnej. Wyjątkiem może być na przykład praca w charakterze telefonicznej obsługi klienta. Wówczas w umowie może pojawić się zastrzeżenie, że realizacja obowiązków służbowych powinna odbywać się w zamkniętym i cichym pomieszczeniu. Wśród dodatkowych wymagań mogą pojawić się zapisy o pracy w zasięgu konkretnej telefonii komórkowej – z czym raczej problemów nie ma, no chyba, że ktoś chciałby pracować na odludziu, zaszywając się w Bieszczadach. Zazwyczaj przyjmuje się, że obowiązki powinny być wykonywane z terenu Rzeczypospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej, co ma praktyczne zastosowanie w przypadku kosztów roamingu oraz lokalnych przepisów.

Niezależnie od tego, warto zadbać by miejsce świadczenia pracy było przyjazne i nie sprzyjało dekoncentracji. Bywa, że osoby przechodzące na taki rodzaj aktywności zawodowej, po latach przebywania w biurze nie mogą sobie poradzić w nowych warunkach i ich wydajność znaczenie spada.

Czas pracy zdalnej

Pracodawca może określić w umowie konkretne godziny pracy zdalnej, w których pracownik ma obowiązek pozostawać do dyspozycji (np. telefonicznej) oraz być gotowym do odpowiedzi na wystosowane pytania. W tych ramach można ustalić sobie przerwę na przykład w godzinach odbioru dziecka ze szkoły. Częściej stosowany jest jednak tzw. zadaniowy czas pracy.

Kontrola pracy zdalnej

Należy pamiętać, że pracując zdalnie pojawia się iluzja, że nikt nie jest w stanie kontrolować tego co w danej chwili robimy. To często popełniany błąd. W umowie z pracodawcą może istnieć zastrzeżenie, że ma on prawo do wglądu w przebieg pracy za pośrednictwem urządzeń teleinformatycznych. Odbywa się to zazwyczaj wówczas gdy otrzymaliśmy służbowy komputer i/lub telefon. Wówczas zatrudniająca nas firma może posiadać dostęp do szczegółowych raportów np. kiedy włączyliśmy sprzęt i zalogowaliśmy się do systemu, jaka jest aktywność komputera, czy korzystamy w danym momencie z arkusza kalkulacyjnego oraz kiedy przeglądamy media społecznościowe itd.. Za pośrednictwem firmowego telefonu łatwo jest także określić w jakim miejscu obecnie się znajdujemy. Pamiętajmy, że na taką formę weryfikacji pracy musimy wyrazić zgodę, która najczęściej dołączana jest do umowy o pracę.

Po drugie, należy mieć na uwadze, że pracodawca wymaga od nas konkretnych efektów naszej pracy. To oznacza, że choć nie obchodzi go miejsce, w którym aktualnie jesteśmy czy rozkład dnia, potrzebuje poznać jaką wartość dodaną nasza osoba wnosi do danej firmy. Jeśli tych efektów nie ma, dość szybko możemy pożegnać się z wymarzoną pracą we własnych kapciach na tarasie ukochanego domu.

Krótkie spodenki w pracy. Czy pracodawca może nas za nie zwolnić?Krótkie spodenki w pracy. Czy pracodawca może nas za nie zwolnić? Martyna Kowalska

Raportowanie pracy zdalnej

Niezależnie od zwyczajów przyjętych w danej organizacji powinniśmy wykształcić w sobie nawyk raportowania pracy wykonywanej na odległość. Są przedsiębiorcy, którzy wymagają szczegółowych raportów, co w danej chwili robiliśmy. Są i tacy, którzy nastawieni są wyłącznie na konkretne efekty. Warto w tym wszystkim znaleźć złoty środek. Jeżeli np. cały dzień przeznaczyliśmy na „obdzwanianie” potencjalnych, nowych klientów, powinniśmy to zaznaczyć choćby informacją mailową.

Elastyczne godziny pracy zdalnej

Najlepiej jest, jeśli charakter pracy i podejście pracodawcy pozwala na zachowanie elastycznych godzin wykonywania naszych obowiązków służbowych. Jeśli ktoś jest nocnym markiem, jest w stanie szybciej napisać projekt wówczas, kiedy wszyscy domownicy śpią, a zza okna nie dochodzi szum ulicy. Łatwiej jest także o zapewnienie domowej logistyki związanej np. z odwożeniem dzieci do szkoły lub załatwianiem urzędowych.

Higiena pracy zdalnej

Niezależnie od tego jak bardzo lubimy nasze zajęcie warto zachować umiar. Praca w domu, szczególnie początkowo rodzi pokusę ponadwymiarowej pracy – o czym doskonale wiedzą pracodawcy. Nie ogranicza nas bowiem rozkład jazdy komunikacji miejskiej, konieczność dostosowania się do godzin szczytu w mieście czy czas otwarcia biura. Z drugiej strony, za wszelką cenę chcemy udowodnić naszą użyteczność i efektywność. Pracując na wysokich obrotach, nawet w domu, w prosty sposób możemy zaniedbać obowiązki rodzinne lub zwyczajnie doprowadzić do przemęczenia i wypalenia zawodowego – dlatego warto wprowadzić jasno określone godziny wykonywania obowiązków oraz zapewnić sobie czas na odpoczynek. W przeciwnym razie nasza „zdalna” kariera może zakończyć się szybciej niż myślimy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!