Jak namówić gminę na darmowy hot-spot w miejscu publicznym? Brak środków w budżecie nie jest argumentem!

W Polsce nadal nie brakuje miejsc, gdzie dostęp do Internetu bywa utrudniony. Publiczne, darmowe hotspoty wykorzystujące technologię Wi-Fi, są praktycznym uzupełnieniem istniejącej infrastruktury umożliwiającej łączność z globalną siecią. Tam gdzie ich jeszcze nie ma, mogą się pojawić za sprawą dwóch ciekawych inicjatyw, które finansują tego typu inwestycje. Jak namówić gminę na darmowy hot-spot w miejscu publicznym?

Jak namówić gminę na darmowy hot-spot w miejscu publicznym? Brak środków w budżecie nie jest a
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 12 września 2019

Pieniądze dla gmin na darmowy internet

Co jakiś czas można znaleźć programy służące minimalizacji wykluczenia cyfrowego oraz zapewniające darmowe połączenie z Internetem dla całych społeczności. Pierwszą tego typu inicjatywą adresowaną do samorządów jest Wi-Fi4EU prowadzona przez Komisję Europejską. 19 września 2019 roku o godz. 13:00 na portalu www.wifi4eu.eu ruszy kolejny nabór wniosków w ramach tego programu.

Jego celem jest zagwarantowanie dostępu do Internetu w miejscach publicznych takich jak: place, urzędy, biblioteki, przychodnie, parki itd. Ma być on zapewniony dzięki tzw. hot-spotom Wi-Fi. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, nadajniki może uruchomić zarówno gmina, jak również stowarzyszenie gmin, a także miasta na prawach powiatu.

Samorząd, który zdobędzie grant otrzyma specjalny bon przeznaczony na budowę punktu bezpłatnego dostępu do sieci o maksymalnej wartości 15.000 euro.

Czy można kupić alkohol przez internet?Czy można kupić alkohol przez internet? Dorota Kraskowska

Jak zdobyć bon na darmowy Internet?

Wnioski w ramach inicjatywy Wi-Fi4EU przyznawane są na zasadzie „kto pierwszy ten lepszy”. To oznacza, że trzeba być gotowym na złożenie aplikacji zaraz po otwarciu naboru – stąd wcześniej podaliśmy nie tylko datę jego startu, ale także godzinę. Odbywa się to przez kliknięcie specjalnego przycisku na stronie internetowej www.wifi4eu.eu. Należy pamiętać o konieczności wcześniejszego zalogowania.

Uwaga – jak pokazuje doświadczenie z poprzednich edycji – wszystkie wnioski rozeszły się w ciągu… 2 sekund naboru!

Publiczny Internet dla każdego – co to za program?

Wspomniana inicjatywa Komisji Europejskiej to nie jedyny sposób na zdobycie funduszy pozwalających na budowę infrastruktury hot-spotów w miejscach publicznych. Cały czas trwa program Publiczny Internet dla każdego, w którym można zgłaszać swoje miejscowości bez dostępu do sieci. 

Jak informuje serwis Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), na którym zamieszczone są szczegóły konkursu, hotspoty z bezpłatnym Wi-Fi posiada jedynie co szósta polska gmina. -Cyfrowo wykluczonym chcemy dać szansę na zbalansowany rozwój, bez którego nie da się wyeliminować technologicznych i kompetencyjnych ograniczeń – napisano na konkursowej stronie.

Konkurs jest wspólnym przedsięwzięciem CPPC oraz resortu cyfryzacji. Zakłada wsparcie głównie dla gmin wiejskich oraz miejsko-wielskich, które przede wszystkim mają problem z brakiem ogólnodostępnej sieci. Łącznie na ten cel przeznaczono 120 mln złotych z których każda z gmin może liczyć na ponad 64 tys. złotych, a to powinno wystarczyć na około 10 punktów z Wi-Fi zapewniających prędkość przesyłu danych na poziomie 30 Mb/s.

Jak sprzedawać przez internet?Jak sprzedawać przez internet? Katarzyna Grum

Czy można skorzystać ze środków Wi-Fi4EU oraz Publiczny Internet dla każdego?

Jak informuje resort cyfryzacji, obie inicjatywy są komplementarne, a to oznacza, że gminy mogą skorzystać z obu programów i w ten sposób zwiększyć pokrycie zasięgiem działania publicznych hot-spotów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy autogaz będzie po 3 złote?
Samochód

Czy autogaz będzie po 3 złote?

Choć średnia cena gazu LPG, którym zasilanych jest wiele aut w Polsce, wynosi obecnie 2,80 zł za litr, nie brakuje stacji, gdzie przekroczyła ona 2,90 za litr. Ostatnio takie poziomy notowane były...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!