Połącz się z sanepidem przez internet

Rząd uruchomił elektroniczny formularz, który pomoże szybko i skutecznie połączyć się z sanepidem – poinformowano na stronach gov.pl .Chodzi o usprawnienie i maksymalne uproszczenie kontaktu z inspekcją sanitarną

Połącz się z sanepidem przez internet
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 6 listopada 2020

Jak skontaktować się z sanepidem?

Do tej pory najpopularniejszą drogą do kontaktu z sanepidem była łączność telefoniczna. Nie zawsze idealna, choćby ze względu na ogromną liczbę osób dzwoniących w tym samym czasie stacji sanitarno-epidemiologicznych. Teraz do listy możliwości dodano elektroniczny formularz. Jak zapewniono na stronie rządowej ma być to skuteczne narzędzie do kontaktu ze służbami sanitarnymi.

Sanepid przez internet

Jak wynika z informacji przedstawionej na stronie gov.pl w ciągu kilku pierwszych dni działania tej formy kontaktu (od 1 listopada), z tej drogi skorzystało blisko 5,4 tys. obywateli. Dotychczasowy szczyt zainteresowania przypadł na wtorek (3.11), kiedy w ten sposób połączyło się z sanepidem ponad 1,6 tys. osób.

Z elektronicznego formularza mogą korzystać m.in. osoby, które otrzymały pozytywny wynik testu pod kątem SARS-CoV-2 lub miały w ostatnim czasie kontakt z osobą zakażoną koronawirusem i chcą jak najszybciej porozmawiać z ekspertem inspekcji sanitarnej.

Czy można skontaktować się z sanepidem w imieniu innej osoby?

Nowy system elektronicznego kontaktu z sanepidem daje możliwość zgłoszenia określonych informacji w imieniu osoby trzeciej. Trzeba jednak pamiętać, że do wysłania formularza potrzebny jest profil zaufany, który potwierdzi tożsamość osoby zgłaszającej. Nie ma więc możliwości, by ktoś tą drogą zrobił innemu głupi żart, lub bez konsekwencji podał nieprawdziwe dane.

Oficjalne dane na temat COVID-19

Co ważne, na stronie formularza https://www.gov.pl/web/koronawirus/kontakt oprócz możliwości kontaktu zamieszczono wiele aktualnych i sprawdzonych informacji. Znalazły się tam także odpowiedzi na często zadawane pytania. Warto zapoznać się z tymi treściami przed wypełnieniem formularza kontaktowego.

Jak skontaktować się z sanepidem online?

Wchodząc na podany wyżej adres należy znaleźć opcję „wyślij zgłoszenie”. Wówczas państwowy system poprosi o zalogowanie się przy użyciu profilu zaufanego (PZ).

Potem zostaniemy poproszeni o wybór tematu zgłoszenia. Do wyboru mamy cztery opcje: cytujemy za stroną gov.pl:

1. Jestem zakażony koronawirusem (mam pozytywny wynik testu)

2. Miałem bezpośredni kontakt z osobą zakażoną koronawirusem

3. Zgłaszam w imieniu osoby zakażonej koronawirusem (która ma pozytywny wynik testu)

4. Zgłaszam w imieniu osoby, która miała bezpośredni kontakt z osobą zakażoną koronawirusem.

Wybór pierwszej lub trzeciej możliwości związanej z pozytywnym wynikiem testu wiąże się uzupełnieniem danych takich jak numer telefonu, kontakt mailowy czy adres planowanego miejsca izolacji. Ważne jest, byśmy podali także osoby z bliskiego kontaktu.

W przypadku drugiej bądź czwartej możliwości konieczne jest podanie numeru telefonu, maila oraz adresu pod którym odbędziemy obowiązkową kwarantannę. System zapyta również czy znamy dane osoby zakażonej koronowirusem, od której mogliśmy się zarazić.

Oczekiwanie na kontakt z sanepidu

W przypadku wysłania zgłoszenia, należy oczekiwać na kontakt pracownika sanepidu odpowiedniego do miejsca zamieszkania osoby zgłaszającej. Może się okazać, że kontakt przez formularz przyniesie szybszy efekt niż długie próby „dodzwonienia” się na „oblegany” przez wiele osób numer do stacji stanitarno-epidemiologicznej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!