Czego nie załatwisz zdalnie? - Lista spraw, których załatwienie jest trudne w czasie pandemii.

Coraz więcej spraw można załatwić w urzędzie bez wychodzenia z domu. Obecna pandemia koronawirusa tylko przyspieszyła ten trend, zmieniając podejście urzędów i wymuszając na nich kolejne inwestycje. Problem w tym, że zgodnie z prawem nie jesteśmy w stanie załatwić wszystkiego online lub na telefon. Czego nie załatwimy siedząc w domu? Osobliwą listę spraw opublikował m.in. serwis Prawo.pl.

Czego nie załatwisz zdalnie? - Lista spraw, których załatwienie jest trudne w czasie pandemii.
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 5 listopada 2020

Sprawy w USC a lockdown

Urząd Stanu Cywilnego działający przy miejskich magistratach i urzędach gmin to szczególne miejsce w którym zgłaszamy m.in. zamiar zawarcia związku małżeńskiego, urodzenie dziecka czy zgon. Jeżeli z powodu pandemii zapadnie decyzja o zamknięciu danego urzędu z pewnością nie może ona dotyczyć Urzędu Stanu Cywilnego. Powód? Wiele spraw wymaga osobistego stawiennictwa. Tak jest właśnie w przypadku rejestracji urodzenia, uznania ojcostwa czy spraw związanych ze sporządzeniem aktu zgonu czy małżeństwa. Sprawy nie rozwiązuje zaawansowana cyfryzacja tego obszaru administracji, bowiem wiąże się ona ze ścisłymi zasadami bezpieczeństwa. Słowem – urzędnik USC, nie może zabrać do domu służbowego laptopa i pracować zdanie. Wszelkie czynności musi dokonać w urzędzie.

Tu jednak małe sprostowanie – lockdown generuje więcej problemów po stronie samego urzędu niż petenta. Dlaczego? Za sprawą wniosków online można rozpocząć bieg niektórych spraw zdalnie, co jednak nie zmienia faktu, że ktoś, fizycznie będzie musiał dany proces przeprowadzić. Przykład – urodzenie dziecka. W tym artykule w Dzienniku Prawnym wyjaśniliśmy jak zgłosić fakt urodzenia dziecka przez internet.

Czy można zarejestrować samochód zdalnie?

Wiele spraw związanych z zarejestrowaniem pojazdów wymaga niestety wizyty w urzędzie. Z tego właśnie powodu starostwa powiatowe oraz urzędy miast na prawach powiatu dwoją się i troją by tak zorganizować pracę urzędników by z jednej stronie zapewnić bezpieczeństwo swojej kadrze, z drugiej zaś petentom, którzy często dość tłumnie przychodzą w sprawach związanych z zakupem lub zbyciem pojazdu.

Za każdym razem kiedy chcemy odebrać stały dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, wtórniki dokumentów czy tablic rejestracyjnych mamy obowiązek osobistej wizyty w urzędzie. To samo dotyczy czasowego wycofania samochodu z ruchu.

Na szczęście przez internet można złożyć wnioski np. o rejestrację bądź przerejestrowanie i wyrejestrowanie pojazdu, a także wtórniki dokumentów. Tą samą drogą można zawiadomić urząd o nabyciu czy zbyciu pojazdów. Konieczne jest użycie do tego platformy ePUAP.

Czy urząd przesyła prawo jazdy pocztą?

Jeżeli świeżo upieczeni kierowcy liczą na to, że odpowiedni referat w starostwie z automatu prześle prawo jazdy pocztą mogą się zawieść, chyba, że wcześniej zaznaczyli taką opcję odbioru na wniosku oraz wpisali adres korespondencyjny. W przypadku wymiany dokumentów, wcześniej należy odesłać stary dokument tą samą drogą. Takie rozwiązanie, choć wygodne może generować problemy – zgodnie z prawem bez prawa jazdy (nawet jeśli odesłaliśmy stare i czekamy na nowe) nie możemy prowadzić samochodu czy motocykla. Brak dokumentu podczas kontroli drogowej może zakończyć się mandatem.

Nie każdy petent potrafi załatwić sprawę zdalnie

Trzeba pamiętać także o tym, że nie każdy petent, nawet jeśli istnieje taka możliwość potrafi lub chce załatwić sprawę zdalnie. Szczególnym problemem są seniorzy, którzy w dużej części nie są biegli w świecie cyfrowym. Mimo postępu technologii nie każdy ma także dostęp do internetu. Inna rzecz to przyzwyczajenie do dotychczasowej obsługi przez urzędnika. Dlatego urzędy nie mogą pozwolić na cyfrowe wykluczenie części społeczeństwa i pozostawienie jej bez pomocy. Z tego właśnie powodu wiele urzędów pracuje hybrydowo, wprowadza dyżury telefoniczne oraz inne udogodnienia dla petentów „off-line”.  

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!