Jakie obostrzenia wprowadza rząd od 9 listopada?

Od 9 do 29 listopada — i to w najlepszym scenariuszu, będą obowiązywały najnowsze obostrzenia wprowadzone przez rząd. Wśród nich znalazło się m.in. objęcie nauką zdalną uczniów w klasach I-III. Wydłużone zostało także nauczanie na odległość w starszych klasach – poinformował premier. To jednak nie wszystko. Walkę z koronawirusem odczują także placówki kulturalne, oraz galerie handlowe.

Jakie obostrzenia wprowadza rząd od 9 listopada?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 4 listopada 2020

Od kiedy nauka zdalna dla klas I-III

Zgodnie z środowymi zapowiedziami premiera nauka zdalna dla najmłodszych uczniów klas szkół podstawowych rozpocznie się 9 listopada. W najlepszym scenariuszu potrwa do 29 listopada – wynika z zapowiedzi rządu. Automatycznie kształcenie na odległość zostało przedłużone także dla uczniów starszych klas podstawówek, szkół ponadpodstawowych oraz studentów.

Opiekę stacjonarną wciąż będą świadczyły żłobki i przedszkola – wynika z wypowiedzi szefa rządu.

Obostrzenia a zasiłki opiekuńcze dla rodziców

Premier zapowiedział, że zasiłki dla rodziców, którzy będą musieli pozostać ze swoimi dziećmi będą przyznawane na takich samych zasadach jak było to podczas pierwszej fali zachorowań, wiosną br. Przypomnijmy dotychczasowe zasiłki opiekuńcze dla rodziców, których dzieci musiały pozostać w domu z powodu pandemii obowiązywały do 20 września.

Nauka zdalna – bon dla nauczycieli

Rząd planuje wprowadzenie specjalnego 500-złotowego bonu na zakup sprzętu dla nauczycieli. Mowa o kamerkach, drukarkach czy dopłacie do laptopa. Jak wyjaśnił premier chodzi o to by „w jak najbardziej skuteczny sposób prowadzić pracę zdalną”.

Od kiedy zamknięte sklepy w galeriach?

Od 9 listopada zamknięte będą sklepy w galeriach handlowych. Z tego obostrzenia wyłączone zostaną apteki, sklepy spożywcze oraz punkty usługowe. Chodzi o zmniejszenie ruchu oraz zminimalizowanie tworzenia się skupisk ludzkich w których łatwo dochodzi do transmisji wirusa.

Obostrzenia dla małych sklepów

Od 9 listopada pewne obostrzenia dotkną także właścicieli małych sklepów o powierzchni poniżej 100 metrów kwadratowych. Będzie mogła tam przebywać jedna osoba na 10 metrów kwadratowych. Z kolei w większych sklepach nie zmienia się nic – nadal na każde 15 metrów kwadratowych będzie mógł przypadać tam jeden klient.

Obostrzenia w kinach i teatrach

Niestety możemy zapomnieć także o seansie filmowym w kinie lub obecności na spektaklu teatralnym. Instytucje kultury, w tym także muzea i galerie sztuki będą tymczasowo zamknięte.

Czy rząd wprowadzi całkowity lockdown?

Rośnie prawdopodobieństwo wprowadzenia całkowitego lockdownu przez rząd. Premier ocenił, że jeżeli w kraju będzie więcej niż 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców zostanie wprowadzony lockdown. Jeśli współczynnik ten wzrośnie do poziomu 70-75 przypadków na 100 tys. prawdopodobnym scenariuszem jest narodowa kwarantanna, czyli całkowity zakaz poruszania się.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!