Nauka zdalna a zajęcia praktyczne w kształceniu zawodowym

Przedłużona do 29 listopada nauka zdalna obejmuje także szkoły i placówki prowadzące kształcenie zawodowe. Wśród uczniów, nauczycieli i instruktorów zawodu pojawia się pytanie co z zajęciami praktycznymi, które stanowią ważny element programu nauczania. Kto będzie mógł uczestniczyć w zajęciach praktycznych w kształceniu zawodowym mimo zamknięcia szkół? Mamy odpowiedź ministerstwa edukacji.

Nauka zdalna a zajęcia praktyczne w kształceniu zawodowym
  • Anna Malinowska
  • /
  • 5 listopada 2020

Zajęcia praktyczne w zawodówkach a pandemia

Jak informuje ministerstwo edukacji i nauki w przypadku szkół, które prowadzą kształcenie zawodowe, a także w placówkach kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego zajęcia praktyczne mają być prowadzone zdalnie, ale tylko w tym zakresie w jakim istnieje możliwość edukacji na odległość.

Kto może odbywać zajęcia praktyczne mimo zamknięcia szkół?

Zgodnie z informacją ministerstwa uczniowie ostatnich klas czteroletniego technikum, którzy w styczniu lub lutym mają zaplanowany końcowy egzamin kwalifikacji zawodowych (tzw. zimowa sesja egzaminacyjna) mogą przed 29.11 odbywać stacjonarne zajęcia praktyczne. Resort edukacji zastrzega jednak, że tego typu nauka musi być prowadzona w mniejszych grupach oraz w konkretnych dniach tygodnia. Co ważne, wymiar tego typu zajęć nie może przekraczać 10 godzin w tygodniu. Analogiczne rozwiązanie dotyczy także słuchaczy ostatnich semestrów szkół policealnych.

Jakie obostrzenia wprowadza rząd od 9 listopada?Jakie obostrzenia wprowadza rząd od 9 listopada?Martyna Kowalska

Przełożenie zajęć praktycznych w zawodówkach

Zgodnie z instrukcją resortu edukacji wszystkie pozostałe zajęcia praktyczne powinny zostać przełożone w czasie tzn. uzupełnione w późniejszych terminach.

Zdalne praktyki zawodowe?

Jak informuje ministerstwo edukacji wszelkie praktyki zawodowe zaplanowane przed 29 listopada br. mogą być realizowane jedynie w formie zdalnej. Może być to np. projekt edukacyjny lub tzw. wirtualne przedsiębiorstwo. Resort dodaje, że można je zaliczyć również na podstawie dotychczasowego doświadczenia zawodowego, wcześniejszego udziału w wolontariacie czy stażu zawodowym.

Jakie obostrzenia wprowadza rząd od 9 listopada?Jakie obostrzenia wprowadza rząd od 9 listopada? Martyna Kowalska

Młodociani pracownicy zwolnieni z obowiązku pracy

Do 29 listopada uczniowie szkół branżowych I stopnia, którzy podlegają pod definicję pracowników młodocianych otrzymują zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy. Takie rozwiązanie daje specustawa z 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z pandemią koronowirusa.

Czy praktyki wrócą po 29 listopada?

Obecnie terminem do którego będzie obowiązywała nauka zdalna to 29 listopada. Rząd zastrzega jednak, że jeśli sytuacja pandemiczna nie ulegnie poprawie, zapadną nowe decyzję odraczające powrót do szkół w czasie.  

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!