Zmiana pracy w środku kryzysu – czy to dobry pomysł?

Rekordy zachorowań, groźba całkowitego lockdownu, wielotysięczne protesty na ulicach – czy to dobry czas na zmianę pracy? Takie pytanie zadaje sobie wielu pracowników, którzy chcą lub muszą zmienić miejsce zatrudnienia. W jeszcze gorszej sytuacji są ci którzy właśnie stracili etat zasilając szeregi bezrobotnych. Czy da się znaleźć nową pracę w środku epidemii?

Zmiana pracy w środku kryzysu – czy to dobry pomysł?
  • Michał Górecki
  • /
  • 4 listopada 2020

Zmiana pracy w czasie epidemii

Niektórzy eksperci od HR mawiają, że nie ma idealnego momentu na zmianę pracy. Tym bardziej kiedy w gospodarce dzieje się źle, u wielu ludzi włącza się naturalna blokada przed podejmowaniem decyzji, które mogą wiele zmienić w ich życiu zawodowym. Z drugiej jednak strony, osoby bojące się zmian czy nowych wyzwań zawsze znajdują tysiące powodów, dla których wolą pozostać w tym samym miejscu. Zdaniem pani Katarzyny, która od lat pracuje przy rekrutacji, w trudnych momentach takich jak pandemia łatwiej pozyskuje się osoby śmiałe, pewne swoich decyzji oraz świadome własnej wartości oraz kwalifikacji.

Utrata pracy w czasie pandemii

W czasach spowolnienia gospodarczego wiele firm decyduje się na redukcję zatrudnienia lub obniżki wynagrodzeń. To zawsze uderza w poczucie stabilizacji oraz bezpieczeństwa ekonomicznego. Jak pokazuje doświadczenie, osoby które w takich okolicznościach znalazły nową pracę zazwyczaj trafiają do stabilniejszych ekonomicznie firm. Mimo wyraźnego rynku pracodawcy udaje im się nawet wynegocjować nieznacznie lepsze warunki pracy niż w poprzedniej firmie.

Niestety jest i druga strona medalu. Powiedzmy to wyraźnie – nie wszyscy mają takie szczęście. Obecnie na bezrobociu pozostaje nieco ponad milion osób w Polsce. Ekonomiści spodziewają się, że w najbliższych miesiącach pracę może stracić kilkaset tysięcy osób (szacunki wskazują na wartości między 200 a 350 tys. osób). Problem może dotyczyć różnych branż i stanowisk – zarówno niewykwalifikowanych robotników jak i specjalistów i menadżerów. Na problemy z koronawirusem nakłada się jeszcze sezonowy charakter rynku zatrudnienia, a zatem na odbicie przyjdzie nam trochę poczekać.

Rynek pracodawcy a kwarantanna

Od momentu wybuchu pandemii rynek pracownika szybko przekształcił się w rynek pracodawcy. Mimo tego, w wielu firmach może czasowo brakować rąk do pracy! Mowa o nałożonych na pracowników kwarantannach, izolacjach oraz udzielonych zwolnieniach lekarskich. Liczbę osób „ściągniętych” w ten sposób ze stanowisk pracy można liczyć w setkach tysięcy (!) To tylko pokazuje, jak bardzo nieoczywista, także z ekonomicznego punktu widzenia jest obecna sytuacja. Wielu pracodawców broni się przed takim rozwojem wypadków uelastyczniając zatrudnienie, modyfikując logistykę produkcji oraz negocjując dłuższe terminy umowne z odbiorcami produktów i usług.

Jak szukać pracy w czasie pandemii?

Najlepszym narzędziem do szukania pracy w czasie pandemii koronawirusa jest internet. Całe procesy pozyskiwania nowych pracowników od przesłania CV po rozmowy kwalifikacyjne przeniosły się do sieci. Rekruterzy z użyciem popularnych komunikatorów typu skype czy zoom prowadzą rozmowy z kandydatami. W wielu przypadkach do wirtualnych rozmów dołączają się inne osoby np. z zarządu firmy czy managementu. To znacznie upraszcza proces, eliminując np. konieczność wielogodzinnych podróży oraz skraca proces rekrutacji.

Jak znaleźć pracę zdalną na czas pandemii

Wiele osób decyduje się na zmianę pracy w czasie pandemii z zupełnie innych przyczyn. Pan Andrzej przez lata pracował w dziale prawnym jednej z dużych firm. Jego pracodawca nie chciał się zgodzić na przejście na pracę zdalną. Nasz rozmówca bał się jednak pracy w dużym pomieszczeniu typu open-space ze względu na fakt, że zarówno on jak i jego żona cierpią na liczne choroby, które zaliczają ich do grupy poważnego ryzyka w przypadku zakażenia koronawirusem. Brak zgody na pracę w trybie home-office spowodował, że pan Andrzej rozesłał w kwietniu swoje CV do kilku firm, w których nie było problemu z pracą z domu. Od września pracuje już dla innej firmy z własnego salonu. Jak sam przyznaje, gdyby nie pandemia i brak porozumienia z dotychczasowym szefem, raczej nie zdobyłby się na taki krok.

Jeżeli komuś zależy na znalezieniu pracy z własnego domu, powinien zwrócić uwagę na opisy ogłoszeń rekrutacyjnych, gdzie coraz częściej zdarzają się adnotacje „praca zdalna”. Wielu pracodawców zauważa nie tylko zwiększoną efektywność pracowników w trybie „home-office” ale także niemałe oszczędności polegające na redukcji kosztów utrzymania fizycznego stanowiska w biurze.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!