fb

Rząd z nową decyzją w sprawie zajęć stacjonarnych w podstawówkach.

Dzisiaj o godzinie 11, podczas specjalnej konferencji, przedstawiciele rządu mają oficjalnie potwierdzić decyzję o zamknięciu szkół podstawowych dla klas 4-8. Uczniowie zostaną odesłani do domów, a nauczanie będzie się odbywać zdalnie.

Rząd z nową decyzją w sprawie zajęć stacjonarnych w podstawówkach.
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 23 października 2020

Które klasy pójdą do szkoły od poniedziałku?

Chociaż oficjalna decyzja ma zostać ogłoszona podczas konferencji prasowej, która odbędzie się dzisiaj o godzinie 11, to już teraz wiemy o planowanym zamknięciu szkół podstawowych dla starszych klas. Dzieci uczęszczające od czwartej klasy w górę zostaną odesłane do domów na zdalne nauczanie. W szkołach zostaną tylko dzieci z klas 1-3. Bez zmian, będzie można posyłać dzieci do żłobków i przedszkoli. Z nieoficjalnych informacji wynika również, że Rząd ma zamiar wprowadzić zakaz wychodzenia na ulicę dzieci do 16 roku życia. Wyjątkiem ma być sytuacja, gdy będą one pod opieką osoby dorosłej. Zakaz będzie obowiązywał od godziny 9.00 do 15.00 i ma sprzyjać pozostawaniu dzieci w domach, tak by rzeczywiście korzystały ze zdalnego nauczania. 

Jakiej strefy będą dotyczyć zmiany?

Zmiany będą dotyczyć placówek znajdujących się zarówno w żółtej, jak i czerwonej strefie, z tą różnicą, że zamiast zdalnego nauczania, uczniowie będą chodzić do szkoły w systemie hybrydowym. Warto przypomnieć, że od 19 października, na takich samych zasadach funkcjonują szkoły ponadpodstawowe.

Kto dzisiaj decyduje o przejściu placówki na zdalne nauczanie?

O tym, czy dana szkoła przejdzie na zdalne nauczanie, decyduje jej dyrektor. Nie może się to jednak stać bez zasięgnięcia opinii sanepidu. Od dłuższego czasu, ze strony środowiska nauczycielskiego pojawiają się apele, z prośbą o to by szkoły mogły łatwiej przechodzić na zdalne nauczanie. Problemem jest stanowisko Rządu, który nie uważa szkół za źródło transmisji koronawirusa. W związku z tym Unia Metropolii Polskich i Związek Miast Polskich, wystosowały stosowny apel do Ministra Zdrowia: „Apelujemy do pana ministra o pilną, odpowiedzialną i jednoznaczną zmianę przepisów. Obecny wzrost zachorowań oraz objęcie całego terenu Polski strefą żółtą stanowi – naszym zdaniem – wystarczającą przesłankę do wydania przez Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego decyzji o możliwości przejścia na pracę w trybie zdalnym lub hybrydowym dla każdej szkoły”. O to samo zaapelował Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!