Cała Polska czerwoną strefą - co to oznacza?

Już wiadomo jaka będzie rekomendacja szefa rządu co do najnowszej mapy obostrzeń epidemicznych. Z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dla telewizji Polsat News w grę wchodzi objęcie całego kraju czerwoną strefą. Jak wynika z przedstawionych kalkulacji, gdyby przyjąć środowe statystyki zachorowań oraz dotychczasową metodologię i tak około 88% populacji znalazłaby się w czerwonej strefie. Jedynie w około 70 powiatach (z 380) obowiązywałaby strefa żółta.  

Cała Polska czerwoną strefą - co to oznacza?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 22 października 2020

Czerwona strefa dla całej Polski

W środę (21.10) odnotowano w całym kraju 10040 zachorowań na COVID-19, a liczba wszystkich przypadków zarejestrowanych od początku pandemii przekroczyła 200 tys. W związku z dramatycznym wzrostem zakażeń premier Mateusz Morawiecki poinformował w Polsat News, że podczas posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego będzie rekomendował by od soboty (24.10) cała Polska została objęta czerwoną strefą.

Jakie obostrzenia obowiązują w czerwonej strefie

Zgodnie z aktualnym stanem prawnym na 21.10 (może się on jeszcze zmienić) w czerwonej strefie obowiązuje szereg obostrzeń m.in. zakaz organizacji okolicznościowych imprez takich jak wesela, chrzciny, konsolacje. Szkoły wyższe oraz ponadpodstawowe realizują program w trybie zdalnym (nie licząc zajęć praktycznych np. w szkołach zawodowych). W placówkach handlowych może przebywać maksymalnie pięć osób na jedną kasę, natomiast lokale gastronomiczne mogą działać jedynie między 6:00 a 21:00. Poza tym przedziałem czasowym zamówienia mogą być realizowane jedynie na wynos bądź z dostawą pod wyznaczony adres. Co drugi stolik musi pozostać wolny.

W przypadku transportu publicznego zajęta może być jedynie połowa dostępnych miejsc siedzących lub 30 procent wszystkich miejsc (siedzących i stojących). Wydarzenia sportowe muszą odbywać się bez udziału publiczności, natomiast wydarzenia kulturalne z maksymalnym obłożeniem 25 procent miejsc przeznaczonych dla publiczności. Zamknięte muszą pozostać baseny, siłownie czy aquaparki.

Obowiązek maseczek w przestrzeni publicznej

Zgodnie z zapowiedziami premiera Morawieckiego kwestie związane z noszeniem maseczek zostaną sprecyzowane na poziomie ustawy – wszystko po to by uregulować obowiązek ich noszenia z zachowaniem hierarchii aktów prawnych.

Czy grozi nam lockdown?

Politycy podtrzymują, że nie ma aktualnie propozycji wprowadzenia lockdownu wzorem wiosennych obostrzeń. Nie oznacza to jednak, że taki scenariusz w ogóle nie wchodzi w grę. Bliscy zamknięcia gospodarki są m.in. Czesi, którzy mimo pierwotnych zapowiedzi, coraz mocniej reagują na rekordowe wzrosty zachorowań i dramatyczną sytuację epidemiczną.  

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Glovo z zarzutami
zakup towaru

Glovo z zarzutami

Glovo, jedna z popularnych aplikacji służąca m.in. dostawie jedzenia, pod lupą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jakie zastrzeżenia ma  UOKiK? Jaka kara grozi Glovo za nieprzestrzeganie...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!