Jak zostać prosumentem? Obowiązkowa pozycja dla osób, które chcą zainwestować w fotowoltaikę.

Jak zostać prosumentem? Przygotowaliśmy specjalny poradnik dla wszystkich zainteresowanych tym tematem

Jak zostać prosumentem? Obowiązkowa pozycja dla osób, które chcą zainwestować w fotowoltaikę.
  • Michał Górecki
  • /
  • 22 października 2020

Ostatnie lata to czas ogromnego wzrostu zainteresowania gospodarstw domowych odnawialnymi źródłami energii w Polsce. Rok 2020 był rekordowy pod względem przyłączenia przez operatorów systemów dystrybucyjnych nowych prosumenckich instalacji fotowoltaicznych – informuje Urząd Regulacji Energetyki. Z myślą o tych, którzy już zainwestowali w OZE jak i o osobach, które dopiero takie działanie planują powstał przewodnik prosumenta opublikowany w październiku na stronach URE (klinkij w link).

Domowe instalacje fotowoltaicznego

Poradnik został przygotowany przez Urząd Regulacji Energetyki we współpracy ze spółkami zrzeszonymi w Polskim Towarzystwie Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPIREE) takimi jak Enea Operator, Energa-Operator, innogy Stoen Operator, PGE Dystrybucja oraz Tauron Dystrybucja. Przewodnik dostępny w wersji elektronicznej (.pdf) jest adresowany do wszystkich tych odbiorców w gospodarstwach domowych, którzy w najbliższym czasie chcą zainwestować w instalacje fotowoltaiczne. Zebrano w nim m.in. najczęściej pojawiające się pytania kierowane od takich osób.

Czy muszę mieć zgodę na założenie paneli fotowoltaicznych?Czy muszę mieć zgodę na założenie paneli fotowoltaicznych?Martyna Kowalska

- Poradnik dla prosumentów przygotowany przez PTPiREE we współpracy z URE wyjaśnia jak zostać prosumentem i co zrobić, aby taka inwestycja była optymalna i odpowiadała potrzebom danego odbiorcy. (…) Bardzo ważne jest, aby zarówno konsumenci jak i prosumenci mieli odpowiedni zasób wiedzy przed podejmowaniem ważnych decyzji dotyczących ich uczestnictwa w rynku energii - powiedział cytowany na stronach regulatora Rafał Gawin, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Porady dla prosumentów

Trzeba przyznać, że przygotowany przez URE oraz spółki energetyczne przewodnik w dość przystępny sposób prezentuje informacje na temat OZE oraz optymalnego doboru ich mocy do potrzeb. Wyjaśniono tam również podstawowe kwestie związane z odpowiedzią na pytania związane z decyzją o wyborze instalacji, jej lokalizacji oraz optymalnego użytkowania. Wyjaśniono także w jaki sposób przebiega proces przyłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci elektroenergetycznej.

Czy można legalnie produkować własny prąd?Czy można legalnie produkować własny prąd? Michał Górecki

Czy inwestycja w OZE się opłaca?

Na to pytanie, warto odpowiedzieć sobie samemu opierając się na rzetelnych i sprawdzonych informacjach. Niemniej, jak zauważa Urząd Regulacji Energetyki, w ostatnich miesiącach do operatorów systemów dystrybucyjnych zgłasza się wiele osób, które na to pytanie odpowiedziało twierdząco. Tylko w pierwszym półroczu 2020 roku przyłączono do OSD około 109 tysięcy mikroinstalacji dysponujących łączną mocą 742MW – w porównaniu z 2019 roku mówimy więc o przyroście liczby takich urządzeń o 70% oraz mocy o około 75%.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Kiedy na konto przyjdzie 300 plus?
ZUS

Kiedy na konto przyjdzie 300 plus?

Choć do roku szkolnego pozostało trochę czasu, wielu rodziców, którzy złożyli wniosek z programu „Dobry Start”, zastanawia się, kiedy na ich bankowe konto przyjdzie 300 plus? Sprawdziliśmy...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!