Jak zostać prosumentem? Obowiązkowa pozycja dla osób, które chcą zainwestować w fotowoltaikę.

Jak zostać prosumentem? Przygotowaliśmy specjalny poradnik dla wszystkich zainteresowanych tym tematem

Jak zostać prosumentem? Obowiązkowa pozycja dla osób, które chcą zainwestować w fotowoltaikę.
  • Michał Górecki
  • /
  • 22 października 2020

Ostatnie lata to czas ogromnego wzrostu zainteresowania gospodarstw domowych odnawialnymi źródłami energii w Polsce. Rok 2020 był rekordowy pod względem przyłączenia przez operatorów systemów dystrybucyjnych nowych prosumenckich instalacji fotowoltaicznych – informuje Urząd Regulacji Energetyki. Z myślą o tych, którzy już zainwestowali w OZE jak i o osobach, które dopiero takie działanie planują powstał przewodnik prosumenta opublikowany w październiku na stronach URE (klinkij w link).

Domowe instalacje fotowoltaicznego

Poradnik został przygotowany przez Urząd Regulacji Energetyki we współpracy ze spółkami zrzeszonymi w Polskim Towarzystwie Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPIREE) takimi jak Enea Operator, Energa-Operator, innogy Stoen Operator, PGE Dystrybucja oraz Tauron Dystrybucja. Przewodnik dostępny w wersji elektronicznej (.pdf) jest adresowany do wszystkich tych odbiorców w gospodarstwach domowych, którzy w najbliższym czasie chcą zainwestować w instalacje fotowoltaiczne. Zebrano w nim m.in. najczęściej pojawiające się pytania kierowane od takich osób.

Czy muszę mieć zgodę na założenie paneli fotowoltaicznych?Czy muszę mieć zgodę na założenie paneli fotowoltaicznych?Martyna Kowalska

- Poradnik dla prosumentów przygotowany przez PTPiREE we współpracy z URE wyjaśnia jak zostać prosumentem i co zrobić, aby taka inwestycja była optymalna i odpowiadała potrzebom danego odbiorcy. (…) Bardzo ważne jest, aby zarówno konsumenci jak i prosumenci mieli odpowiedni zasób wiedzy przed podejmowaniem ważnych decyzji dotyczących ich uczestnictwa w rynku energii - powiedział cytowany na stronach regulatora Rafał Gawin, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Porady dla prosumentów

Trzeba przyznać, że przygotowany przez URE oraz spółki energetyczne przewodnik w dość przystępny sposób prezentuje informacje na temat OZE oraz optymalnego doboru ich mocy do potrzeb. Wyjaśniono tam również podstawowe kwestie związane z odpowiedzią na pytania związane z decyzją o wyborze instalacji, jej lokalizacji oraz optymalnego użytkowania. Wyjaśniono także w jaki sposób przebiega proces przyłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci elektroenergetycznej.

Czy można legalnie produkować własny prąd?Czy można legalnie produkować własny prąd? Michał Górecki

Czy inwestycja w OZE się opłaca?

Na to pytanie, warto odpowiedzieć sobie samemu opierając się na rzetelnych i sprawdzonych informacjach. Niemniej, jak zauważa Urząd Regulacji Energetyki, w ostatnich miesiącach do operatorów systemów dystrybucyjnych zgłasza się wiele osób, które na to pytanie odpowiedziało twierdząco. Tylko w pierwszym półroczu 2020 roku przyłączono do OSD około 109 tysięcy mikroinstalacji dysponujących łączną mocą 742MW – w porównaniu z 2019 roku mówimy więc o przyroście liczby takich urządzeń o 70% oraz mocy o około 75%.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!