fb

37 tys. złotych na wymianę pieca i termomodernizację domu

W środę 21 października rozpoczął się nabór wniosków w drugiej odsłonie rządowego programu „Czyste Powietrze” — informuje resort klimatu. Jest on dedykowany głównie dla Polaków osiągających najniższe dochody.W ten sposób można otrzymać nawet 37 tysięcy złotych na wymianę pieca (tzw. „kopciucha” lub termomodernizację budynku mieszkalnego. Aby starać się o wsparcie należy odebrać z urządu gminy zaświadczenie o dochodach.

37 tys. złotych na wymianę pieca i termomodernizację domu
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 22 października 2020

Pieniądze na piec lub termomodernizację

W ocenie ministra klimatu i środowiska program to „kolejny krok w walce ze smogiem”, który tym razem został ograniczony do termomodernizacji domów jednorodzinnych oraz wymianę nieefektywnych i szkodzących środowisku źródeł ciepła. W program zaangażowały się wszystkie wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Wymiana pieca – jak wysokie wsparcie?

Aby starać się o wsparcie finansowe na wymienione inwestycje należy odebrać z właściwego urzędu gminy zaświadczenie o dochodach. Stosowne żądanie można złożyć osobiście w gminie, przesłać pocztą lub wykorzystać do tego celu platformę ePUAP.

CZYTAJ TEŻ Kontrola antysmogowa. Jakie uprawnienia mają służby sprawdzające czym palisz w piecu?

Jak wynika z informacji NFOŚiGW osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych o dochodach miesięcznych do 1400 zł na osobę (w gospodarstwach wieloosobowych) lub 1960 zł (gospodarstwa jednoosobowe) mogą otrzymać dotację do 60% kosztów ekologicznej inwestycji. Maksymalny pułap wsparcia określono jednak na 37 tys. złotych.

Pozostali beneficjenci z dochodem do 100 tys. złotych rocznie mogą otrzymać wsparcie na poziomie podstawowym – do 25 tysięcy złotych w przypadku wymiany pieca lub montażu instalacji fotowoltaicznej. W przypadku rozszerzenia inwestycji na zakup pompy ciepła dofinansowanie może sięgnąć 30 tys. złotych.

Beneficjenci, których dochód przekracza 100 tys. złotych można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w rozliczeniu podatku PIT do 53 tys. złotych.

Czyste powietrze – kalkulator dotacji

Na stronie www.czystepowietrze.gov.pl/kalkulator-dotacji można skorzystać z nowego narzędzia, które ułatwi wnioskodawcom wyliczanie dotacji na planowane inwestycje. Innym ułatwieniem jest możliwość wydłużenia terminu realizacji przedsięwzięcia do maksymalnie pół roku. Jak przyznaje resort ma to związek z utrudnieniami związanymi z pandemią COVID019.

Co to jest program „Czyste Powietrze”?

Zaplanowany na lata 2018-2029 budżet programu „Czyste Powietrze” wynosi 103 mld złotych. Jego głównym celem jest poprawa jakości powierza oraz redukcja emisji gazów cieplarnianych wraz z poprawą efektywności energetycznej domów jednorodzinnych. Do 16 października 2020 roku do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska trafiło ponad 172 tys. wniosków na łączną kwotę około 3,3 mld złotych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!