Kiedy zmienić opony na zimowe?

Coraz częściej temperatura powietrza, szczególnie nad ranem spada poniżej siedmiu stopni Celsjusza, a to w opinii specjalistów sygnał by udać się do zakładu oponiarskiego i zmienić ogumienie. Według wulkanizatorów, o ile kilka lat temu największe kolejki zdarzały się przed 1 listopada, to w ostatnich latach coraz większa część kierowców odkłada tę operację na ostatni moment – czasem nawet w grudniu czy… styczniu.

Kiedy zmienić opony na zimowe?
  • Michał Górecki
  • /
  • 21 października 2020

Kiedy wymienić opony?

Coraz cieplejsze i bezśnieżne zimy usypiają czujność kierowców, którzy odkładają wymianę ogumienia w samochodzie na ostatni moment. To błąd — twierdzą eksperci. Jak pokazują wieloletnie statystyki meteorologiczne – niespodziewany atak zimy czy wystąpienie gołoledzi może pojawić w październiku czy listopadzie, nawet mimo raportowanego ocieplania się klimatu.

Odkładanie wymiany ogumienia na ostatnią chwilę zawsze wiąże się z dodatkowymi trudnościami jak np. wielogodzinne kolejki do wulkanizatora. Można tego uniknąć wymieniając opony wcześniej, uprzedzając szczyt zainteresowania oraz potencjalny atak zimy. Inną możliwością jest zdecydowanie się na zakup opon całorocznych – jak wynika ze statystyk to rozwiązanie cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem.

W opinii Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO), nowoczesne i homologowane opony zimowe oraz całoroczne zapewniają bezpieczną jazdę w różnych warunkach pogodowych charakterystycznych dla jesieni czy zimy – zarówno po zaśnieżonej jak i mokrej nawierzchni.

10 sposobów na bezpieczeństwo w sieci10 sposobów na bezpieczeństwo w sieci Michał Górecki

Jak czytać oznaczenia opon zimowych i wielosezonowych?

Decydując się na zakup opon zimowych czy całorocznych warto zwrócić uwagę czy są one odpowiednio oznaczone. Kluczowy jest tutaj piktogram płatka śniegu umieszczonego na tle konturów górskich szczytów. Dodatkowe oznaczenie M+S oznacza, że producent deklaruje, że zastosowany bieżnik sprawdzi się zarówno w czasie jazdy po błocie pośniegowym jak i samym śniegu, jednak użyta do produkcji mieszkanka gumowa nie jest typowo zimowa.

Całoroczne czy zimowe opony?

KUPON RABATOWY

Opony całoroczne są rodzajem kompromisu jaki osiągnęli producenci ogumienia. Polega on na tym, że z jednej strony konsument może zaoszczędzić pieniądze używając jednego zamiast dwóch kompletów opon z drugiej zaś, może liczyć na rozwiązanie, które zapewni mu komfort i bezpieczeństwo jazdy także w trudnych, zimowych warunkach. Innym argumentem używanym przez zwolenników całorocznych opon są zmiany klimatyczne i cieplejsze niż przed laty zimy. Trzeba jednak pamiętać, że typowo zimowe opony są najlepszym rozwiązaniem, szczególnie jeśli udajemy się na zimowy wypoczynek w Tatry czy Alpy.

Opony wielosezonowe – w opinii specjalistów – są dobrym rozwiązaniem szczególnie dla osób mieszkających i podróżujących głównie w warunkach miejskich oraz w pasie nizin, gdzie klimat zimą jest łaskawszy niż na południu kraju. To dobry wybór także dla osób, które jeżdżą na krótkich dystansach, a roczny przebieg ich aut nie przekracza 10 tysięcy kilometrów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!