Koronawirus. Będą obowiązkowe szczepienia?

20 października 2020, Sejm przegłosował ustawę dotyczącą zmiany części ustaw, która ma na celu przeciwdziałanie sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem koronawirusa. Kontrowersje wzbudził zapis dotyczący możliwości zastosowania środków przymusu bezpośredniego, takich jak unieruchomienie lub przymusowe podanie leków, wobec osoby, która nie poddaje się obowiązkowi szczepienia, badaniom sanitarno-epidemiologicznym, zabiegom sanitarnym, kwarantannie lub izolacji i obowiązkowej hospitalizacji.  

Koronawirus. Będą obowiązkowe szczepienia?
 • Jan Wróblewski
 • /
 • 26 października 2020

Czy szczepienia przeciwko koranawirusowi będą obowiązkowe?

Coraz więcej osób jest zaniepokojonych zapisem, który znalazł się w nowelizacji ustawy o szczepieniach. Część z nich uważa, że dzięki niej możemy zostać zmuszeni do przyjęcia szczepionek na koronawirusa. Do całej sprawy odnieśli się też adwokaci, którzy uważają, że kontrowersyjny zapis wcale nie oznacza, że będziemy mieli obowiązek, by się zaszczepić. Ma to związek, z tym że w odróżnieniu od wspomnianej nowelizacji, w innych ustawach obowiązek szczepień jest nie tylko sprecyzowany, ale też podany wprost. Wedle osób reprezentujących środowiska prawnicze, zmiany w ustawie dotyczą nie tyle samych szczepień, co obowiązku stosowania środków profilaktycznych takich jak obowiązkowe poddawanie się testom, czy noszenie maseczek.

Jakie niepokojące zapisy znalazły się w nowej ustawie o szczepieniach?

W przegłosowanej przez Sejm ustawie znalazły się następujące zmiany:

w art. 46b:

a) pkt 4 otrzymuje brzmienie: 4) obowiązek poddania się badaniom lekarskim przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie;b) po pkt 4 dodaje się pkt 4a w brzmieniu: 4a) obowiązek stosowania określonych środków profilaktycznych i zabiegów.

Oznacza to, że w razie wystąpienia epidemii, której rozmiary przekroczą możliwości działania właściwych organów administracji rządowej i organów jednostek samorządu terytorialnego, Rada Ministrów będzie miała prawo określić, w drodze rozporządzenia np. obowiązek poddania się badaniom lekarskim osobom chorym i podejrzanym o zachorowanie, czy też obowiązek stosowania określonych środków profilaktycznych i zabiegów. Przyczyną kontrowersji jest właśnie ten ostatni zapis, mówiący o obowiązku zastosowania określonych środków i zabiegów profilaktycznych. Część osób uważa bowiem, że został w nim ukryty obowiązek szczepień na koronawirusa. Głównym argumentem broniącym słuszność tej tezy jest terminologia medyczna, wedle której szczepienia ochronne zaliczają się do wyżej wymienionych zabiegów profilaktycznych.

Jakie szczepienia są obowiązkowe?

W Polsce obowiązek szczepień dotyczy dzieci i młodzieży do 19. roku życia, a nadzór nad ich prawidłowym przebiegiem sprawują prawni opiekunowie oraz lekarz rodzinny. Obowiązkowe, darmowe szczepienia w naszym kraju, wykonuje się przeciwko:

 • gruźlicy,

 • zakażeniom pneumokokowym

 • błonicy

 • krztuścowi

 • polio 

 • odrze

 • śwince

 • różyczce

 • tężcowi

 • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B,

 • zakażeniom przeciwko Haemophilus influenzae typu B.

Osoby z grup podwyższonego ryzyka są szczepione również przeciwko: ospie wietrznej, błonicy, tężcowi i wściekliźnie. Płatne są natomiast szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, czy grypie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jakie są kary dla pracowników?
Praca

Jakie są kary dla pracowników?

Kodek pracy reguluje m.in. kwestie kar dla pracowników od pracodawcy. Ta najlżejsza to upomnienie ustne lub pisemne. Co jeszcze może czekać niezdyscyplinowanego pracownika?...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!