Służbowy komputer do... lekcji online

Co dziesiąty pracownik przyznaje, że z jego komputera służbowego korzystają również pozostali domownicy. Co trzeci taki przypadek związany jest z udziałem dzieci w zajęciach online – wynika z badania Krajowego Rejestru Długów oraz serwisu ChronPESEL.PL dotyczącego pracy zdalnej Polaków. To spore zagrożenie dla bezpieczeństwa danych – alarmują eksperci

Służbowy komputer do... lekcji online
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 27 października 2020

Służbowy komputer do celów prywatnych

Według przytoczonego badania jedynie niewiele ponad 30% pracowników może wykonywać swoje obowiązki z wykorzystaniem służbowego komputera. Co piąta osoba nie ma takiej możliwości. To oznacza, że wiele osób pracujących zdalnie, musi korzystać ze swojego prywatnego sprzętu. Dla firmy oznacza to pozorne oszczędności, bowiem tracą one kontrolę na bezpieczeństwem danych oraz procesów.

Z drugiej strony, aż 46 proc. pracowników przyznaje, że wykorzystuje służbowy komputer nie tylko do wykonywania obowiązków służbowych, ale również do celów prywatnych. Najczęściej dotyczy to sprawdzania prywatnych e-maili, do czego przyznaje się aż 80 proc. z nich, załatwiania spraw związanych z bankowością elektroniczną (65 proc.), zakupów online (51 proc.) oraz social mediów (47 proc.).

Jak działają salony kosmetyczne i fryzjerskie w czerwonej strefie?Jak działają salony kosmetyczne i fryzjerskie w czerwonej strefie?Michał Górecki

Służbowy komputer do lekcji online?

Badania pokazują, że co dziesiąty pracownik udostępnia swój służbowy laptop innym domownikom. Aż jedna trzecia robi to w związku z koniecznością udziału dzieci w zajęciach online (!). To oznacza, że w tym czasie rodzice de facto tracą kontrolę nad sprzętem oraz nad tym co właściwie ich pociechy robią na tym komputerze. W dobie rzeczywistości online, w której sprzęt jest połączony bez przerwy z siecią internetową może to powodować wiele groźnych sytuacji w tym ściągnięcie niebezpiecznego oprogramowania czy kontaktu z różnego rodzaju oszustami wyłudzającymi dane.

Niebezpieczne zachowania w trakcie pracy zdalnej

Dość zatrważająco wyglądają również inne statystyki. Jak się okazuje aż 45 proc. badanych korzysta w pracy z przenośnych nośników danych. Co piąta taka osoba użycza ich w razie potrzeby swoim najbliższym. Takie zachowanie jest skrajnie niebezpieczne, bowiem wystarczy na chwilę podłączyć pendrive czy dysk przenośny do innego komputera by doszło do infekcji złośliwego oprogramowania, które później przeniesie się nie tylko na służbowy sprzęt, ale także na firmową sieć.

- Niestety, zapominając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, ułatwiamy cyberprzestępcom dostęp do naszych komputerów i narażamy na kradzież nasze dane osobowe. Odpowiednie zabezpieczenie komputera, tabletu lub telefonu, z którego na co dzień korzystamy, powinno być priorytetem. Należy również pamiętać o tym, by zachować czujność podczas obecności w sieci. Zatem, nie klikajmy w podejrzane linki otrzymane w mailach lub SMS-ach, a zakupy i transakcje bankowe róbmy tylko za pośrednictwem oficjalnych stron lub aplikacji – ostrzega Bartłomiej Drozd, ekspert serwisu ChronPESEL.pl

ZUS pozyska dane o osobach na kwarantannieZUS pozyska dane o osobach na kwarantannie Martyna Kowalska

Polacy i praca zdalna

Zgodnie z danymi GUS, w II kwartale 2020 roku aż co dziesiąty polski pracownik wykonywał pracę zdalną. Badanie Krajowego Rejestru Długów oraz serwisu ChronPESEL.pl pokazuje, że aż 70 proc. z nich deklaruje, że taka forma jest doskonałą formą pogodzenia obowiązków domowych i rodzinnych z zawodowymi.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!