Gruz do segregacji – za niedopełnienie obowiązku areszt

Jeżeli planujesz remont domu lub mieszkania na 2021 rok przygotuj się na nowe, uciążliwe przepisy. Jak informuje na swoich stronach „Rzeczpospolita” już niebawem będzie trzeba dzielić na frakcje wszystkie odpady budowlane. Uregulowanie kwestii zbiórki odpadów po pracach remontowych planuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jak wynika z zapowiedzi będą one musiały być odpowiednio segregowane. Za zbagatelizowanie tego obowiązku autorzy projektu przewidują grzywnę, a w niektórych sytuacjach także… areszt.

Gruz do segregacji – za niedopełnienie obowiązku areszt
  • Michał Górecki
  • /
  • 27 października 2020

Segregacja odpadów budowlanych

Do tej pory, przeprowadzając remont, wystarczało zamówić specjalny wielkogabarytowy kontener, który po zakończeniu remontu był odbierany przez firmę zajmującą się zbiórką odpadów. Teraz porządki po remoncie lub rozbiórce będą bardziej karkołomnym wyzwaniem. Jak donosi „Rz” resort klimatu i środowiska planuje nowelizację ustawy o odpadach, która zostanie dostosowana do unijnych przepisów w zakresie odpadów budowlanych.

Według „Rzeczpospolitej” selektywna zbiórka odpadów będzie zawierała co najmniej takie materiały jak drewno, metale, szkło, sztuczne tworzywa a także gips wraz z odpadami mineralnymi do których zaliczono m.in. beton, cegłę oraz płytki ceramiczne.

5 sposobów na obniżenie kosztów ubezpieczenia samochodu5 sposobów na obniżenie kosztów ubezpieczenia samochodu Michał Górecki

Nowe przepisy ws.odpadów budowlanych

Zdaniem resortu klimatu i środowiska, nowe prawo jedynie doprecyzuje obowiązujące przepisy, które już teraz nakazują obowiązek segregacji. Precyzuje także sankcje wobec osób i podmiotów niestosujących się do nakazów prawnych.

Niemniej zdaniem ekspertów cytowanych przez „Rzeczpospolitą” nowe prawo będzie „prawdziwą udręką i realnym problemem dla obywateli”.

Złe zwyczaje ws. odpadów budowlanych

Niestety, czasem krótka wycieczka po lasach czy nieużytkach pozwala odkryć dzikie wysypiska odpadów budowlanych. Wielu Polaków nie stosuje się do obecnie obowiązujących przepisów i próbuje ograniczyć koszty remontu poprzez wywóz odpadów w ustronne miejsca. Z uwagi na ich specyfikę, mogą zalegać w tych miejscach przez setki lat, chyba że zostaną usunięte przez właściciela zanieczyszczonych terenów lub gminę, to jednak wiąże się często z wysokimi kosztami.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!