Co grozi rodzicowi, jeśli nie zaszczepi swojego małego dziecka?

Rodzice są odpowiedzialni za zdrowie i dobre samopoczucie swojego dziecka, w tym za jego ochronę przed chorobami, którym można zapobiec dzięki szczepieniom. Polscy pediatrzy apelują do  wszystkich  rodziców dzieci o rutynowe szczepienia zgodne z kalendarzem szczepień, chyba że istnieje medyczny powód, aby tego nie robić.

Co grozi rodzicowi, jeśli nie zaszczepi swojego małego dziecka?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 27 października 2020

Jeśli zdecydujesz się nie szczepić swojego dziecka, powinieneś zrozumieć ryzyko. Musisz wiedzieć, jak zmniejszyć prawdopodobieństwo zarażenia dziecka lub przeniesienia choroby na innych.

Ochrona dziecka

Szczepionki dla niemowląt i dzieci zapobiegają chorobom, które mogą być poważne, a nawet śmiertelne. Kilka przykładów:

·       Odra może powodować obrzęk mózgu, który może prowadzić do uszkodzenia mózgu lub śmierci.

·       Świnka może powodować trwałą głuchotę.

·       Zapalenie opon mózgowych może również prowadzić do trwałej głuchoty lub uszkodzenia mózgu.

·       Polio może spowodować trwały paraliż.

Każde dziecko może być narażone na te infekcje. Unikanie kontaktu z chorymi jest przydatne, ale infekcje takie jak odra mogą również rozprzestrzeniać się drogą powietrzną. Twoje dziecko może mieć kontakt z ludźmi, którzy są nosicielami zarazków, nawet jeśli nie wydają się chore.

Na choroby takie jak odra, świnka i polio nie ma lekarstw. Jedynym sprawdzonym sposobem ochrony dziecka są szczepionki. 

Szczepienie dzieci

Opóźnianie lub odmowa podania niektórych, lub wszystkich szczepionek dziecku stanowi zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Zagraża również zdrowiu innych ludzi. Najbardziej zagrożeni to:

·       Osoby z osłabionym układem odpornościowym z powodu innych chorób lub przyjmowanych leków;

·       Osoby z przewlekłymi schorzeniami, takimi jak choroby płuc, serca, wątroby, nerek lub cukrzyca;

·       Noworodki, które są zbyt młode, aby można je było zaszczepić przeciwko większości chorób;

·       Osoby starsze, które mogą być bardziej narażone na powikłania związane z chorobami.

Społeczności są zależne od wysokich wskaźników szczepień, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób, którym można zapobiec. Kiedy zaszczepionych jest więcej osób, ryzyko dla każdego jest mniejsze. Im więcej rodziców zdecyduje się nie szczepić swoich dzieci, tym większe ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji w społeczności.

Jeśli zdecydujesz się nie zaszczepić w pełni swojego dziecka, wykonaj następujące kroki:

·       Jeśli twoje dziecko jest chore i kontaktujesz się z lekarzem, natychmiast poinformuj go, że ​​twoje dziecko nie jest zaszczepione (czy to na niektóre, czy wszystkie choroby). Jeśli twoje dziecko ma chorobę, której można zapobiec dzięki szczepieniom, można podjąć środki ostrożności, aby choroba nie rozprzestrzeniła się na inne osoby.

·       Zawsze przechowuj dokumentację szczepień, abyś mógł zgłosić, które szczepionki otrzymało twoje dziecko, jeśli w ogóle.

W Polsce zgodnie z obowiązującym prawem szczepienia są obowiązkowe. Nie ma jednak możliwości, aby na siłę zaprowadzić dziecko do przychodni i zaszczepić. Jednak rodzice takich dzieci są karani w inny sposób. Szczepione i nieszczepione dzieci są zapisywane w specjalnym rejestrze. Sanepid wysyła specjalne wezwanie. Jeżeli to nie pomoże, na takich rodziców nakładana jest kara. Organem uprawionym do ukarania przeciwników szczepień jest wojewoda, do którego jedynie zgłasza się sanepid z informacjami na temat braku zaszczepienia danego dziecka. Szczepienie jest obowiązkiem ustawowym. Rodzicowi, który nie zaszczepi swojego dziecka, grożą więc konsekwencje finansowe, a także trudności między innymi z zapisaniem dziecka do państwowego żłobka lub przedszkola.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!