Nowe zasady kierowania na kwarantannę.
Od soboty 24 października zgodnie z rządowym rozporządzeniem wprowadzono zmiany odnośnie kierowania na kwarantannę osób mających bezpośredni kontakt z osobą zarażoną. Kto i w jakich przypadkach trafi na kwarantannę według nowych zasad?

- Jan Wróblewski
- /
- 29 października 2020
Jakie zmiany wprowadzono?
Przypomnijmy, że do tej pory, jeśli ktoś miał bliski kontakt z osobą zakażoną, był kierowany na 10-dniową kwarantannę, razem ze wszystkimi domownikami. Od tej pory kwarantanna nie obowiązuje już domowników, a jedynie tę osobę, która miała kontakt z osobą o dodatnim wyniku testu na koronawirusa. Zmiany dotyczą również wydawanych przez Sanepid decyzji i zaświadczeń o odbywaniu izolacji i kwarantanny domowej. Zgodnie z nowymi zasadami informacje na ten temat umieszczane są w systemie teleinformatycznym należącym do Centrum e- Zdrowia, dzięki czemu ZUS pozyskuje potrzebne dane samodzielnie.
W jakim celu wykorzystuje się informacje dotyczące odbywania kwarantanny?
Informacje dotyczące odbywania kwarantanny, czy izolacji są niezbędne do wypłacenia zasiłków zarówno opiekuńczych, jak i chorobowych. Świadczenia przysługują także ubezpieczonym, którzy zostali poddani kwarantannie domowej z tytułu wspólnego zamieszkiwania z osobą zakażoną Covid 19. W celu uzyskania świadczenia, ubezpieczona osoba zobowiązana jest do wypełnienia oświadczenia znajdującego się na stronie www.zus.pl. Należy jednak pamiętać, że zmiany dotyczą tylko nowych przypadków i nie działają wstecz.
Czy zmiany sprawią, że spadnie ilość osób przebywających na kwarantannie?
Jak łatwo się domyślić, dzięki wprowadzonym zmianom liczba osób przybywających na kwarantannie się zmniejszy. Szczególnie w przypadku rodzin dzieci przebywających na kwarantannie po wykryciu zakażeń w szkołach. Do tej pory, jeśli zakażony był np. nauczyciel, to na kwarantannę byli kierowani również rodzice dziecka, które miało kontakt z belfrem. Teraz się to zmieni, ponieważ zgodnie z nowym rozporządzeniem izolacji będą podlegać jedynie uczniowie i pracownicy szkoły, mający bezpośredni kontakt z zarażonym. Wcześniej zdarzało się, że w podobnych przypadkach na kwarantannę kierowane były dziesiątki osób. Działo się tak, ponieważ jeden zarażony nauczyciel uczył w kilku klasach.
Warto pamiętać, że 10-dniowa kwarantanna nadal dotyczy zarówno cudzoziemców wjeżdżających do Polski, jak i osób przekraczających granicę RP, która stanowi zewnętrzną granicą Unii Europejskiej.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.