NFZ potwierdza: niektóre szpitale uzdrowiskowe i sanatoria dołączą do bazy izolatoriów.

Na terenie całej Polski powstaną kolejne izolatoria. Decyzja ma na celu zapewnienie jak największej liczby wolnych miejsc w szpitalach, dla pacjentów, którzy wymagają stałej opieki lekarskiej. Czy są izolatoria i kto do nich trafia?   

NFZ potwierdza: niektóre szpitale uzdrowiskowe i sanatoria dołączą do bazy izolatoriów.
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 29 października 2020

Czym są izolatoria?

Izolatorium to zamknięty zakład leczniczy, czy sanatorium, które zostało przeznaczone tylko dla chorych na jedną z chorób zakaźnych. Izolatoria powstają głównie podczas epidemii lub pandemii. W sytuacji, w której zaczyna brakować miejsc w szpitalach na oddziałach zakaźnych. Pierwsze izolatoria w naszym kraju, powstały pod koniec marca 2020 r.

Kto zostaje objęty opieką w izolatorium?

Wedle zaleceń Narodowego Funduszu Zdrowia, opieką powinni zostać objęci pacjenci hospitalizowani z powodu koronawirusa, którzy nie wymagają leczenia szpitalnego. Również osoby, które ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka, nie powinny przebywać w miejscu zamieszkania. Do izolatorium powinny zostać skierowane też osoby, które z różnych przyczyn nie mogą poddać się izolacji w miejscu zamieszkania.

Jaki cel ma tworzenie izolatoriów?

Tworzenie nowych i tym samym zwiększenie miejsc z izolatoriach ma na celu bezpieczne umieszczenie w nich pacjentów chorych na koronawirusa, którzy nie wymagają hospitalizacji ze względu na łagodniejszy przebieg infekcji. Dzięki temu miejsce w szpitalach będą mogli zająć pacjenci, którzy wymagają stałej opieki lekarskiej.

Kto zapłaci za pobyt w izolatorium?

Koszty pobytu pacjentów w izolatoriach pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Za każdą dobę pobytu pacjenta w izolatorium Fundusz zapłaci 180 zł w przypadku tzw. placówek przyszpitalnych, zlokalizowanych w hotelach, hostelach i bursach, z którymi szpitale mają podpisaną umowę, oraz 220 zł, gdy są to izolatoria zlokalizowane w szpitalach, sanatoriach i szpitalach uzdrowiskowych.

Kto decyduje o tym, gdzie powstanie izolatorium?

O tym, czy dany obiekt stanie się izolatorium, decydują poszczególni wojewodowie. W Polsce działa obecnie 35 izolatorów. W każdym województwie jest co najmniej jedna taka placówka.

 

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!