Na czym polega program Wspieraj Seniora?

W ramach programu Wspieraj Seniora powstał Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniora. Jak wygląda mechanizm udzielania pomocy w ramach programu i na jaką pomoc mogą liczyć osoby starsze? Kto płaci za zakupy?

Na czym polega program Wspieraj Seniora?
  • Dorota Kraskowska
  • /
  • 29 października 2020

Wykonawcą programu są lokalne ośrodki pomocy społecznej działające na terenie gmin. Wsparcie będzie zorganizowane ze środków budżetu państwa. Na realizację programu Wspieraj Seniora przeznaczono 100 mln zł. Samorządy w ramach tego funduszu będą mogły zatrudnić dodatkowe osoby do realizacji świadczeń, przyznać bonusy zadaniowe już zatrudnionym pracownikom lub zlecić prace organizacjom pozarządowym.

Jak skorzystać z programu Wspieraj Seniora?

Program jest realizowany od 20 października do 31 grudnia 2020 r. W ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów została uruchomiona ogólnopolska infolinia 22 505 11 11. Pomocą zostaną objęci seniorzy w wieku 70 plus, którzy w związku z epidemią zdecydują się pozostać w domu, a nie mogą liczyć na pomoc rodziny. Wsparcie polega na dostarczaniu do domu seniora artykułów pierwszej potrzeby (żywność, leki, środki higieny osobistej). Senior dzwoni na infolinię, a konsultant przyjmujący zgłoszenie przekazuje zapotrzebowanie (przez system Centralnej Aplikacji Statystycznej) do ośrodka pomocy społecznej działającego na terenie gminy, w której mieszka senior.

Centralna Aplikacja Statystyczna (CAS) jest oprogramowaniem przeznaczonym dla jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, jednostek samorządu terytorialnego oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W CAS są zbierane i przetwarzane dane z zakresu pomocy społecznej, świadczeń rodzinnych, opieki nad dzieckiem do lat 3, funduszu alimentacyjnego, wspierania rodziny i systemu opieki zastępczej.

Pracownik lokalnego ośrodka pomocy społecznej kontaktuje się telefonicznie z seniorem i ustala, jaka pomoc potrzebna jest w danej sytuacji. Osoba wspierająca, oprócz dostarczenia do domu seniora artykułów podstawowej potrzeby, może również pomóc w załatwieniu podstawowych spraw związanych z codziennym funkcjonowaniem (np. sprawy urzędowe niewymagające upoważnienia seniora czy wyprowadzenie psa na spacer). Senior nie płaci za te usługi.

NFZ potwierdza: niektóre szpitale uzdrowiskowe i sanatoria dołączą do bazy izolatoriów.NFZ potwierdza: niektóre szpitale uzdrowiskowe i sanatoria dołączą do bazy izolatoriów. Jan Wróblewski

Kto płaci za zakupy?

Państwo finansuje obsługę programu, ale za zakupy płaci senior. Pieniądze są przekazywane osobie udzielającej wsparcia przed dokonaniem zakupów. Zasady wsparcia (częstotliwość, sposób rozliczania zakupów) ustala lokalny ośrodek pomocy społecznej. 

Z pomocy w ramach programu Wspieraj Seniora w szczególnych okolicznościach mogą skorzystać osoby poniżej 70. lat — ciężko chore, niepełnosprawne, znajdujące się w trudnej sytuacji rodzinnej i społecznej. W takiej sytuacji decyzja o udzieleniu wsparcia należy do pracownika lokalnego ośrodka pomocy społecznej. Wsparcie nie jest uzależnione od kryterium dochodowego seniora. 

Z programu Wspieraj Seniora nie mogą korzystać osoby, które już otrzymują wsparcie w ramach usług opiekuńczych (zwykłych i specjalistycznych), udzielanych w ramach systemu wsparcia socjalnego. Usługi opiekuńcze przysługują osobom, które z powodu wieku, choroby, niepełnosprawności lub innych przyczyn wymagają pomocy innych osób, a są jej pozbawione. Usługi opiekuńcze obejmują — zgodnie z art. 50 ustawy o pomocy społecznej  — pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem.

Rządowa aplikacja za 5 mln zł. Powiadomienia uruchomiły 72 osobyRządowa aplikacja za 5 mln zł. Powiadomienia uruchomiły 72 osoby Michał Górecki

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!