Zasiłek chorobowy dla osób na kwarantannie. Będą zmiany.

Informacje odnośnie odbywania kwarantanny i izolacji są niezbędne do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych. Do tej pory osoby ubiegające się o zasiłek, musiały dostarczyć decyzję sanepidu do ZUS-u lub pracodawcy. Sprawdź, co się zmieni.  

Zasiłek chorobowy dla osób na kwarantannie. Będą zmiany.
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 2 listopada 2020

Jakie zmiany wprowadzono?

Zmiany weszły w życie z dniem 24 października 2020. Od tej pory podstawą wypłacenia świadczenia chorobowego dla osób poddanych kwarantannie i izolacji domowej, jest informacja zamieszczona w systemie informatycznym EWP, Centrum e-Zdrowia. Informacja ta zawiera zarówno decyzję o objęciu danej osoby kwarantanną, jak i izolacji w warunkach domowych. Po uzyskaniu przez ZUS danych z systemu są one udostępniane płatnikom składek na ich profilach znajdujących się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dzięki temu rozwiązaniu osoba ubezpieczona również ma dostęp do tych informacji. Warto jednak przypomnieć, że dane dotyczą jedynie osób, których kwarantanna, czy izolacja trwała minimum od 22 października lub po tym dniu.

Kto ma prawo ubiegać się o zasiłek chorobowy?

Osoby skierowane na kwarantannę, które objęte są ubezpieczeniem chorobowym np. w związku bycia zatrudniony, na umowę o pracę, mają pełne prawo do zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia finansowanego przez pracodawcę, które pobierane jest za czas choroby. Świadczenia przysługują też osobom, które są ubezpieczone i zostały poddane izolacji, również tej w warunkach domowych.

W jaki sposób informacje o kwarantannie i izolacji będą przekazywane pracodawcom?

Na tę chwilę, by uzyskać zasiłek chorobowy i opiekuńczy (w przypadku, gdy kwarantanna lub izolacja dotyczą dziecka), niezbędna jest decyzja Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Już wkrótce ma to ulec zmianie i zamiast decyzji, to ZUS będzie samodzielnie pozyskiwać niezbędne dane pochodzące z systemu Centrum e-Zdrowia (EWP). To właśnie w tym systemie zapisywane są informację odnośnie objęcia kwarantanną lub izolacją. Odpowiednie zmiany w przepisach sprawią, że dane zawierające informacje o kwarantannie i izolacji będą przekazywane pracodawcom, na ich profil płatnika za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Dzięki tym informacjom osoby będącę płatnikami składek będą mogły wypłacić pracownikom nie tylko świadczenia chorobowe, ale też zasiłek opiekuńczy.

Osoby skierowane na kwarantannę lub objęte izolacją domową, już teraz mogą się ubiegać o wypłatę zasiłku, bez wymogu dostarczenia decyzji sanepidu do ZUS lub pracodawcy. Nie mają również obowiązku przedstawienia zwolnienia lekarskiego z powodu przebywania w izolacji domowej. Osoby te powinny jednak pamiętać o poinformowaniu swojego pracodawcy o tym, jaka jest przyczyna ich nieobecności w pracy.  

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!