Jak sprawdzić informacje o kwarantannie na PUE ZUS?

Zgodnie ze wcześniejszymi informacjami ubezpieczeni oraz płatnicy składek otrzymali dostęp do informacji nt. kwarantanny lub izolacji domowej na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). To bardzo ważne narzędzie, które usprawni proces wypłaty zasiłków chorobowych – poinformowało w poniedziałek (2.11) Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Jak sprawdzić informacje o kwarantannie na PUE ZUS?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 2 listopada 2020

Świadczenia chorobowe dla osób na kwarantannie

Na początek przypomnijmy, że od 24 października 2020 podstawą do wypłaty świadczeń chorobowych ubezpieczonym, którzy zostali poddani kwarantannie lub przebywających na izolacji domowej jest stosowana informacja wprowadzona do systemu EWP nazywanego także Centrum e-Zdrowia. Od niedawna, ZUS otrzymał uprawnienia do pozyskiwania danych właśnie z tego systemu po to, by udostępnić je płatnikom składek za pośrednictwem PUE ZUS. Dostęp do tych samych danych mają także ubezpieczeni. W ten sposób dane wszystkich osób, których kwarantanna trwała 22.10 lub rozpoczęła się już po tym dniu można znaleźć w zakładce „Kwarantanna, izolacja domowa”, która została dodana na PUE ZUS.

Jak pracodawca sprawdzi informacje o kwarantannie?

Po pierwsze, płatnik składek, który chce sprawdzić informacje o kwarantannie bądź izolacji domowej ubezpieczonego powinien zalogować się na PUE ZUS. Kolejnym krokiem jest wejście w zakładkę „Płatnik”. Następnie należy kliknąć w opcję „Kwarantanna, izolacja domowa” (menu po lewej stronie).

Po wykonaniu tych czynności, na ekranie powinny wyświetlić się informacje na temat ubezpieczonego (nazwisko, imię, PESEL), rodzaj decyzji, data rozpoczęcia oraz zakończenia izolacji bądź kwarantanny a także status wpisu. Jeżeli zobaczymy adnotację „obowiązujący” — oznacza to, że jest to najbardziej aktualna informacja na temat kwarantanny lub izolacji. W przypadku dopisku „zastąpiony” mowa o informacji, którą zastąpiono nową o statusie „obowiązujący”.

Jeżeli chcemy sprawdzić osoby przebywające wyłącznie na kwarantannie, a nie izolacji domowej możemy skorzystać z filtra, który ułatwi przegląd danych.

Dla ułatwienia wykorzystania danych można je wydrukować a także zapisać w jednym z pięciu formatów: *.csv, *.pdf, *.txt, *.xml oraz *.xsl.

Jak pracownik może sprawdzić dane o kwarantannie?

Podobnie jak w poprzednim przypadku należy zalogować się na PUE ZUS oraz przejść do zakładki „Ubezpieczony”. Po wykonaniu tych czynności należy w menu po lewej stronie wyszukać opcję „Kwarantanna, izolacja domowa” i kliknąć ją. Wówczas pojawią się informacje dotyczące typu decyzji, daty rozpoczęcia i zakończenia kwarantanny bądź izolacji a także status wpisu.

Jeśli ubezpieczony otrzymał więcej niż jedną decyzję, będzie mógł wszystkie zweryfikować w jednym miejscu. Dla uporządkowania danych można skorzystać z filtra.

Jak uzyskać chorobowe wypłacane przez ZUS w czasie kwarantanny?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby otrzymać świadczenie chorobowe z ZUS, konieczne jest złożenie wniosku bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Co ważne można to zrobić także przez swojego pracodawcę. Istnieje możliwość wypełnienia i wysłania dokumentu za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

W kolejnym kroku Zakład będzie musiał zweryfikować informację dotyczącą kwarantanny bądź izolacji w oparciu o dane z systemu EWP czy Centrum e-Zdrowia.

Chorobowe za kwarantannę wypłacane przez pracodawcę

W tym, wypadku do wypłaty odpowiedniego świadczenia konieczna jest jedynie informacja o kwarantannie lub izolacji, która znajduje się na PUE ZUS we wspomnianym miejscu. Jeżeli z jakiegoś powodu na profilu pracodawcy nie pojawią się stosowne informacje, pracownik musi złożyć w ciągu 3 dni od zakończenia kwarantanny lub izolacji pisemne oświadczenie. Nie musi być ono długie. Wystarczy zawrzeć w nim potwierdzenie odbycia obowiązkowej kwarantanny lub izolacji. Po stronie pracodawcy będzie natomiast wystąpienie do Państwowej Inspekcji Sanitarnej o potwierdzenie informacji zawartych w oświadczeniu pracownika.

Czy muszę informować pracodawcę o kwarantannie?

Ministerstwo rodziny i polityki społecznej zaleca by pamiętać o poinformowaniu pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy. Można to zrobić drogą telefoniczną lub mailową. Nie ma jednak konieczności dostarczania papierowej decyzji z sanepidu do ZUS czy pracodawcy. Nie ma także konieczności posiadania zwolnienia lekarskiego z powodu przebywania w domowej izolacji. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!