Zasady ruchu drogowego dla dzieci. Co powinni wiedzieć najmłodsi?

Pobocza, przejścia dla pieszych, a nawet osiedlowe uliczki, to miejsca, po których dzieci powinny umieć się poruszać zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Przestrzeganie tych zasad może uratować życie.

Zasady ruchu drogowego dla dzieci. Co powinni wiedzieć najmłodsi?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 3 listopada 2020

Jakie są przyczyny niebezpiecznych sytuacji z udziałem pieszych?

Zarówno na obrzeżach dużych miast, jak i w mniejszych miejscowościach, nadal możemy spotkać dzieci, które samotnie spacerują poboczem. Niestety dosyć często jest to związane z brakiem odpowiedniej infrastruktury drogowej. Równie często nierozważne i nieodpowiedzialne zachowania na drodze mają swoje źródło w braku znajomości przepisów ruchu drogowego.

Jakie są najistotniejsze przepisy ruchu drogowego dla najmłodszych?

Regulacje prawne, jasno określają wiek, czy sposoby oznakowania odzieży, które zezwalają na samotne powroty (np. ze szkoły) wzdłuż ruchliwej drogi. Do najważniejszych przepisów należy ten, który jasno określa, że dziecko do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką drugiej osoby, której wiek to minimum 10 lat. Bardzo ważne jest również odpowiednie oznakowanie i ubiór. Należy pamiętać, że niezależnie od wieku, na pieszych poruszających się poza obszarem zabudowanym, ciąży prawny obowiązek noszenia odblasków po zmierzchu. Zlekceważenie przepisu grozi mandatem do 500 złotych.

O czym warto pamiętać?

Większość obowiązujących przepisów wydaje się jasna i logiczna. Niestety policyjne kartoteki wskazują na to, że wiele osób ma problem z przestrzeganiem nawet tych, wydawać by się mogło najbardziej zrozumiałych. Przypomnijmy zatem, że piesi (w szczególności ci najmłodsi), zawsze powinni korzystać z chodnika, a w przypadku jego braku z pobocza. Jeśli zmuszeni jesteśmy, by iść jezdnią, obowiązuje zasada jeden z drugim, a nie obok siebie. Jeśli natomiast chcemy przejść przez jezdnię, to powinniśmy to zrobić w specjalnie oznaczonym pasami miejscu. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy odległość do najbliższego przejścia dla pieszych, przekracza 100 m.

Jakich zasad ruchu drogowego powinni uczyć swoich dzieci ich rodzice?

“Stój! Nie przebiegaj przez jezdnię!”. Kto z nas choć raz w życiu nie słyszał jak zaniepokojona kobieta, krzyczy te słowa w stronę swojego dziecka. Niektórych może to zdziwić, ale jest to nie tylko słuszna, ale też zgodna z przepisami ruchu drogowego uwaga. Przez jezdnię nie wolno nie tylko przebiegać. Przede wszystkim należy się też upewnić, że nic nie nadjeżdża w naszą stronę. Najlepiej zrobić to znaną od wielu lat metodą, czyli poprzez spojrzenie w lewo, potem w prawo i znowu w lewo. Dzięki temu mamy czas na przeanalizowanie sytuacji na drodze i podjęcie decyzji o przejściu na drugą stronę. Warto przypomnieć, że rodzicom dzieci, które mają zamiar samodzielnie chodzić do szkoły, zaleca się by przeszły tę trasę kilka razy ze swoimi opiekunami, tak by od początku miały świadomość ewentualnych zagrożeń, oraz obowiązków, jakie spoczywają na nich jako pieszych. Jest to szczególnie ważne, gdy na drodze naszych pociech znajdują się pobocza, przejścia dla pieszych lub po prostu ruchliwa droga.  

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!