Nowelizacja kodeksu drogowego 2020. Kiedy wejdzie w życie?

Szumnie zapowiadane przez rząd zmiany miały wejść w życie w połowie roku. Co dalej z nowelizacją kodeksu drogowego?  

Nowelizacja kodeksu drogowego 2020. Kiedy wejdzie w życie?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 3 listopada 2020

Jakie zmiany miały zostać wprowadzone?

Ministerstwo infrastruktury planowało wprowadzić w tym roku, kilka istotnych zmian do kodeksu drogowego. Najważniejsze z nich miały dotyczyć m.in. podwyższenia kar, możliwości odebrania prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h nawet w terenie niezabudowanym, czy kontrowersyjnego ujednolicenia limitu prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h bez względu na porę dnia. Jednak najgłośniej omawianym i kwestionowanym przepisem, jest zapis ustanawiający bezwzględne pierwszeństwo pieszego przed wejściem na pasy.

Jaki przepis wywołał najwięcej kontrowersji?

„Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się w tym miejscu lub na nie wchodzącego, i ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na to przejście albo znajdującemu się na tym przejściu” — tak brzmi propozycja owego przepisu. Pomysł spotkał się z duża fala krytyki ze strony kierowców. Wedle nowego zapisu kierowca musiałby zatrzymać się już w momencie zauważenia pieszego zbliżającego się do pasów. W tej chwili ma ten obowiązek w sytuacji, dopiero gdy pieszy znajduje się na pasach. O ile w przypadku samochodów osobowych wydaje się to możliwe i bezpieczne, tak sytuacja zmienia się w przypadku pojazdów wielkogabarytowych o wydłużonej drodze hamowania. Kierowcy obawiali się, że nowy przepis może spowodować wiele niebezpiecznych sytuacji na drogach. Wystarczy sobie wyobrazić pędzącego tira, który nagle musi ustąpić pierwszeństwo pieszemu, który dopiero zbliża się do przejścia. Nawet przy przepisowej prędkości manewr ten jest niezwykle trudny i niebezpieczny. Jako piesi, często instynktownie, nawet w przypadku gdy mamy pierwszeństwo, przepuszczamy nadjeżdżający tramwaj, czy autobus. Jest to odruchowe zachowanie, ponieważ gdzieś z tyłu głowy mamy świadomość, że prościej będzie nam przeczekać, aż taki pojazd przejedzie, niż kierowcy zahamować. Oczywiście kierowcy zawsze powinni zachowywać dozwoloną prędkość i mieć na uwadze miejsca newralgiczne, takie jak przejścia dla pieszych. Nie zmienia to jednak faktu, że w rzeczywistości bywa różnie, a ważniejsze od tego, kto ma pierwszeństwo, jest ludzkie życie.

Jak ten przepis funkcjonuje w innych krajach?

O tym, że przepis jest słuszny i znakomicie funkcjonuje w innych krajach, przekonywało wielu ekspertów. Powołując się między innymi na Francję, jako kraj, w którym to właśnie pieszy zbliżający się do przejścia ma pierwszeństwo. W tym przypadku warto jednak zwrócić uwagę na kluczowy zapis informujący o tym, że pieszy przed skorzystaniem z prawa pierwszeństwa, zobowiązany jest do upewnienia się, jak daleko znajduje się pojazd, z jaką prędkością się przemieszcza, oraz jaka panuje widoczność. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej uniknąć sytuacji, w której piesi wchodzą pod koła rozpędzonych pojazdów, a ich kierowcy, nawet mimo szczerych chęci nie są w stanie odpowiednio szybko zahamować.

Czy nowe przepisy są potrzebne?

Jak zauważa część specjalistów, nowelizacja przepisów kodeksu drogowego jest potrzebna nie tylko ze względu na konieczność poprawienia tych, które już funkcjonują. Istnieje również potrzeba skonstruowania nowych, które będą w stanie zapewnić bezpieczeństwo wobec nowych zagrożeń, takich jak np. zwiększony ruch rowerów i hulajnóg elektrycznych. Z roku na rok rośnie również liczba samochodów na drogach, a coraz więcej z nich ma napęd hybrydowy, lub elektryczny. Oprócz tego, że jest to ukłon w stronę środowiska, należy pamiętać, że samochody z takim napędem są bardzo ciche. Niestety lata przyzwyczajenia do warkotu silników sprawiły, że coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których piesi wychodzą na jezdnię zupełnie nieświadomi zbliżającego się zagrożenia. Dzieje się tak, ponieważ wielu z nas ma tendencję do przechodzenia przez ulicę “na słuch”. Dlatego też tak ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności, oraz korzystaniu z tego czego nauczono nas gdy byliśmy dziećmi, czyli patrzeniu w lewo, prawo i znowu w lewo. Wyrobienie sobie takiego nawyku może uratować życie.

O jakich nowych przepisach warto pamiętać?

Pomimo tymczasowego zamrożenia i braku wejścia w życie nowych przepisów, kierowcy powinni pamiętać, że od tego roku przeprowadzający kontrolę policjant ma obowiązek spisania licznika przejechanych kilometrów. Na ulicach możemy również spotkać nowy rodzaj tablic rejestracyjnych. Zielone napisy na białym tle to informacja, że auto należy do firmy zajmującej się sprzedażą pojazdów. Czarne napisy na zielonym tle to z kolei samochód elektryczny lub wodorowy.

Jak prawidłowo jeździć na suwak?

Warto również przypomnieć, że od 6 grudnia 2019 obowiązuje umiejętność tworzenia korytarza życia, oraz tzw. jazda na suwak (kiedy zanika pas ruchu, wpuszczamy pojazdy z niego na pas trwający). Wielu kierowców zapomina jednak, że ta zasada, obowiązuje tylko  podczas "jazdy ze znacznie ograniczoną prędkością". Należy przez to rozumieć jazdę w  korku, a nie spowolnienia ruchu np. ze 100 do 50 km/h. Musimy również pamiętać, że nie mamy pierwszeństwa na zanikającym pasie, dopóki nie dojedziemy do jego końca, a pas do skrętu nie jest pasem zanikającym. 

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!