Nowa definicja przypadku COVID-19

Nowa definicja powstała na potrzeby nadzoru epidemiologicznego nad zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Sprawdź, jakie są nowe kryteria i sposoby klasyfikacji.  

Nowa definicja przypadku COVID-19
 • Jan Wróblewski
 • /
 • 4 listopada 2020

Od kiedy obowiązuje nowa definicja przypadku COVID-19?

Zmiany obowiązują od 31 października tego roku, a ich treść opublikowano na oficjalnej stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. W definicji wyszczególniono kryteria niezbędne do sklasyfikowania poszczególnych przypadków. 

Jakie kryteria podano?

Pierwsze są kryteria kliniczne, do których zalicza się następujące objawy:

 • kaszel, 

 • gorączka,

 • duszność, 

 • utrata węchu i smaku o nagłym początku. 

Następnie wyszczególniono kryterium diagnostyki obrazowej, do których zaliczono: 

 • zmiany w obrazie radiologicznym płuc wskazujące na COVID-19. 

Dwa ostatnie to kryteria laboratoryjne i epidemiologiczne. Do tych pierwszych należą:

 • wykrycie kwasu nukleinowego SARS-CoV-2  z materiału klinicznego

 • wykrycie antygenu/ów wirusa SARS-CoV-2 z materiału klinicznego

Natomiast kryteria epidemiologiczne stosowane są w przypadku, gdy osoba, która w okresie 14 dni przed wystąpieniem objawów spełniała co najmniej jedno z podanych kryteriów:

 • miała bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 (kontakt z przypadkiem potwierdzonym lub prawdopodobnym). Jako bliski kontakt należy rozumieć: przebywanie w bezpośredniej bliskości (twarzą w twarz) z osobą chorą, w odległości mniejszej niż 2 m przez ponad 15 minut.

 • bezpośredni kontakt fizyczny z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2,

 • bezpośredni kontakt bez środków ochronnych z wydzielinami osoby z COVID‐19 (np. dotykanie zużytej chusteczki higienicznej, narażenie na kaszel osoby chorej), 

 • kontakt na pokładzie samolotu lub innych środków transportu zbiorowego obejmujący:

 1. osoby zajmujące dwa miejsca (w każdym kierunku) od osoby z COVID‐19;

 2. osoby towarzyszące w podróży lub sprawujące opiekę nad osobą z COVID‐19, członkowie załogi obsługujący sekcję, w której znajduje się chory. 

Co ważne, jak wynika z nowej definicji, w przypadku ciężkich objawów u osoby z koronawirusem, za bliski kontakt należy uznać wszystkich pasażerów znajdujących się wraz z tą osobą, na pokładzie danego środka transportu.

Jakie są sposoby klasyfikacji przypadków COVID, według nowej definicji?

W nowej definicji znalazł się również podpunkt odnośnie sposobu klasyfikacji przypadku. Podzielono je na 3 podpunkty.

A)  Przypadek możliwy

Do którego zalicza się każdą osobę spełniająca kryteria kliniczne

 B)   Przypadek prawdopodobny

Czyli taki, w którym osoba spełnia kryteria kliniczne i  epidemiologiczne, oraz spełnia kryterium kliniczne w postaci utraty węchu lub smaku o nagłym początku. Jako przypadek prawdopodobny uznaje się również osobę, która spełnia kryterium diagnostyki obrazowej.

 C)   Przypadek potwierdzony

Dotyczy każdej osoby spełniającej kryterium laboratoryjne przypadku potwierdzonego

Dodatkowo każda osoba wykazująca objawy ostrej infekcji układu oddechowego (z uwzględnieniem objawów mniej specyficznych takich jak: ból głowy, bóle mięśni, dreszcze, zmęczenie, wymioty i biegunka), powinna zostać poddana diagnostyce laboratoryjnej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!