Nauka zdalna, a nie masz z kim zostawić dziecka? Szkoły muszą zorganizować świetlice

Przejście na naukę zdalną nie oznacza, że szkoły pozostaną zamknięte na cztery spusty. Zgodnie z komunikatem ministerstwa edukacji i nauki od 9 listopada szkoły podstawowe będą miały obowiązek zapewnienia funkcjonowania świetlic szkolnych! Kto będzie mógł skorzystać z takiego rozwiązania i posłać dziecko do szkoły mimo wprowadzenia nauki zdalnej? Sprawdziliśmy.

Nauka zdalna, a nie masz z kim zostawić dziecka? Szkoły muszą zorganizować świetlice
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 5 listopada 2020

Do kiedy nauka zdalna?

Od 9 listopada tryb nauki zdalnej został rozszerzony na wszystkich uczniów, także tych uczęszczających do najmłodszych klas (I-III). Zgodnie z aktualnymi obostrzeniami, szkolny lockdown ma potrwać przynajmniej do 29 listopada. Dalsze decyzje będą uzależnione od rozwoju sytuacji epidemicznej. Póki co, obostrzenia nie dotyczą placówek takich jak żłobki i przedszkola.

Świetlice szkolne a nauka zdalna

Zgodnie z informacją zawartą w komunikacie ministerstwa edukacji i nauki, od 9 listopada wszystkie szkoły podstawowe zobowiązane zostały do organizacji pracy świetlic szkolnych. W szczególności to rozwiązanie będzie dedykowane uczniom, „których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z COVID-19” — czytamy na stronie resortu.

W sprawie szczegółów dotyczących działania świetlicy szkolnej warto skontaktować się z nauczycielem lub dyrekcją placówki. Ministerialny komunikat nie precyzuje bowiem zasad działania świetlic oraz warunków opieki nad dzieckiem.

Praca nauczycieli w czasie nauki zdalnej

Zgodnie z wytycznymi nauczyciele wraz z innymi pracownikami placówek oświatowych, którzy realizują nauczanie zdalne będą mogli zostać oddelegowani do pracy z własnych domów. Wyjątkiem są przypadki, w których istnieje konieczność realizowania określonych zadań na terenie szkoły.

Ministerstwo przypomina także, że aktualne przepisy umożliwiają zawieszenie działania przedszkoli czy oddziałów przedszkolnych działających w szkołach podstawowych. Dotyczy to także innych form wychowania przedszkolnego, jeśli występują przesłanki zagrażające bezpieczeństwu czy zdrowiu podopiecznych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!