COVID-19 a turystyka zimowa. Będzie większy cios niż w czasie letnich wakacji?

Na czas wakacji pandemia zelżała. Mniejsza liczba zachorowań oraz zdejmowanie kolejnych obostrzeń sprawiły, że Polacy chętnie wyjeżdżali na letni wypoczynek, czego dowodem były tłumy plażowiczów w popularnych bałtyckich kurortach. Uruchomienie bonów turystycznych w sierpniu dodatkowo wzmocniło ten efekt. Wygląda na to, że w przypadku zimowego wypoczynku sytuacja będzie wyglądała inaczej. Czy polską turystykę zimową czeka kryzys?

COVID-19 a turystyka zimowa. Będzie większy cios niż w czasie letnich wakacji?
  • Michał Górecki
  • /
  • 3 listopada 2020

Ferie zimowe a koronawirus

Właściciele górskich pensjonatów, szkółek narciarskich oraz gastronomii z niepokojem patrzą na rozwój sytuacji spowodowanej pandemią koronawirusa. Mogą co najwyżej pozazdrościć kolegom znad Bałtyku spokojnego lata i łagodnego przebiegu epidemii między czerwcem a wrześniem. Trudno jest prognozować, jak sytuacja związana z pandemią będzie wyglądała w czasie „zimowych żniw” dla branży czyli w styczniu oraz lutym 2021 roku.

Jak przyznaje Pani Hanna, prowadząca niewielki domek z pokojami dla turystów na Podhalu, do tej pory z prośbą o „wstępną” rezerwację zadzwoniły do niej cztery osoby z zastrzeżeniem, że nie wiadomo jak będzie, a swój przyjazd uzależniają od sytuacji epidemicznej. — „Zwykle o tej porze sylwester był właściwie wypełniony, a i na ferie nie brakowało rezerwacji. Widać ludzie się boją, a z nimi również my” — powiedziała, nie kryjąc zdenerwowania w głosie. Pani Hanna wierzy jednak, że do świąt sytuacja ulegnie poprawie, a ludzie chętnie ruszą na południe kraju. Przypomina, że jeszcze w maju nastroje w branży działającej nad morzem nie były dobre. Przyszedł czerwiec a wraz z nim spadek liczby zakażeń. Obostrzenia zostały złagodzone a ludzie obrali kierunek nad Bałtyk.

Ferie bez nart i śniegu. Jak uzyskać odszkodowanie?Ferie bez nart i śniegu. Jak uzyskać odszkodowanie? Rafał Stępniewski

Bon turystyczny a ferie zimowe

Pewną szansą dla właścicieli biznesów turystycznych w górach są wprowadzone w sierpniu 2020 roku bony turystyczne wydawane rodzicom dzieci, którym przysługuje świadczenie 500 plus. Z pewnością mogłyby one pozytywnie wpłynąć na frekwencję i przychody, jednak jeśli sytuacja związana z koronawirusem się nie poprawi „poczekają” one na lepszy czas.

Patrząc na mapę podmiotów powiązanych z programem Polski Bon Turystyczny, prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną widać, że na samym Podhalu jest ich ponad 1,3 tys. To pokazuje jak duże nadzieje firmy zaangażowane w turystykę zimową wiążą z rządową akcją. Pozostaje jednak jedna niewiadoma – rozwój sytuacji epidemicznej w Polsce.

Ferie zimowe 2021

Jeżeli sytuacja związana z koronawirusem ulegnie jednak poprawie, rząd nie będzie utrzymywał prewencyjnych obostrzeń, przynajmniej w takim zakresie by umożliwić wyjazd na zimowy wypoczynek. Wiadomym jest, że tysiące ludzi na południu kraju utrzymuje się z turystyki, która generuje ogromną część PKB np. województwa małopolskiego.

Tegoroczne ferie w różnych województwach potrwają od 18 stycznia 2021 r. do 28 lutego 2021 roku. Zazwyczaj, najwięcej osób wyjeżdża z województw mazowieckiego oraz wielkopolskiego, dlatego terminy ferii dla tych regionów zawsze przypadają w innym czasie.

Kalendarz ferii zimowych 2021

18.01 — 31.01.2021 – województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

25.01 — 07.02.2021 – województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie

01.02 — 14.02.2021 – województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

15.02 — 28.02.2021 – województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!