Siła nabywcza w Europie: Kto wydaje najwięcej na zakupy?

13894 euro to przeciętna siła nabywcza, która przypada na jednego mieszkańca Europy. Polska w rankingu GfK Purchasing Power Europe 2020 jest dopiero na 28 miejscu.

Siła nabywcza w Europie: Kto wydaje najwięcej na zakupy?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 2 listopada 2020

Najbogatsze kraje Europy

Z badania GfK wynika, że najwyższy dochód rozporządzalny, czyli pieniądze do dyspozycji jednego mieszańca Europy mają mieszkańcy Liechtensteinu, Szwajcarii i Luksemburga. Najmniej do dyspozycji mają mieszkańcy Kosowa, Mołdawii i Ukrainy. Różnica między najbogatszymi, najbiedniejszymi jest ogromna. Najbogatsi mogą pozwolić sobie na 37-krotnie wyższe wydatki niż Ukraińcy.

Weekendowe utrudnienia w dostępie do bankowości internetowej i mobilnejWeekendowe utrudnienia w dostępie do bankowości internetowej i mobilnejDorota Kraskowska

Lider, czyli Liechtenstein może pochwalić się siłą nabywczą na mieszkańca w wysokości 64 240 euro. To prawie 5 razy więcej od średniej unijnej. Szwajcarzy mogą wydać średnio niecałe 42 tys. euro, a mieszkańcy Luksemburga 34 119 euro.

Sumarycznie Europejczycy mają do wydania prawie 9,5 bln euro. Na jednego mieszkańca przypada więc 13 894 uro. To o ponad 5 proc. mniej niż rok wcześniej. Przyczyną spadku jest pandemia koronawirusa.

Średnia siła nabywcza Polaków

No dobrze, a jak w tym zestawieniu wypada Polska? W 2020 roku średnia siła nabywcza to 7143 euro. Daje nam to dwudzieste ósme miejsce. Raport wskazuje jednak na duże różnice pomiędzy poszczególnymi powiatami. Tylko 17 powiatów ma dochód wyższy o przynajmniej 20 proc. od średniej krajowej. W aż 106 jest on niższy o ponad 20 proc. od średniej krajowej.

Program Maluch+. Jak dostać pieniądze na żłobek?Program Maluch+. Jak dostać pieniądze na żłobek? Michał Górecki

Zdecydowanym liderem jest Warszawa. Mieszkańcy stolicy mogą wydać o 70 proc. na sprawy konsumenckie niż średnia krajowa. Top 10 polskich powiatów zajmują Warszawa (12120 euro), Sopot (10693 euro), Poznań (10081), Wrocław (9892 euro), Katowice (9715 euro), powiat piaseczyński (9565 euro), warszawski zachodni (9345 euro), Kraków (9195 euro), Bielsko-Biała (9139 euro) i Gliwice (9111 euro). Najbiedniejszym powiatem jest powiat szydłowiecki. Jego mieszkańcy mogą wydać zaledwie 4721 euro.

Na wyniki ogromny wpływ ma pandemia

– Warto podkreślić, iż wskaźnik Corona Impact Index pokazuje wysoki wpływ pandemii na poziom dochodu polskich gospodarstw domowych. Wskaźnik ten dla Polski i wynosi 138, czyli spadek potencjału nabywczego jest o 38 proc. wyższy niż przeciętnie w Europie. Niestety druga fala pandemii prawdopodobnie podniesie jeszcze skalę tego spadku. Obecnie skala tych spadków w Polsce jest w zróżnicowana regionalnie. W zależności od rozwoju sytuacji, w najbardziej pesymistycznym scenariuszu, prognozowana jest skala spadków pomiędzy 14,4 a 23,7 proc. Oznacza to, iż w niektórych powiatach potencjał zakupowy może spaść nawet o niemal jedną czwartą. Dojdzie do tego przy założeniu, że izolacja Polaków potrwała łącznie 4 miesiące (2 miesiące wiosną i 2 miesiące jesień), a powrót do poziomów sprzedaży sprzed epidemii nastąpi w grudniu 2021 roku – komentuje Agnieszka Szlaska-Bąk, Client Business Partner w GfK, ekspertka analiz geomarketingowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!