Czy biuro księgowe faktycznie odpowiada za swoje błędy?

Korzystanie z usług biura rachunkowego to obecnie bardzo popularna praktyka, która jest wygodna i sprawia, że przedsiębiorca ma więcej czasu na prowadzenie swojej firmy. Decydując się jednak na tego rodzaju usługi, nie można zapominać o własnej odpowiedzialności za rozliczenia. Jednocześnie nie znaczy to, że księgowy nie ponosi żadnej odpowiedzialności.

Czy biuro księgowe faktycznie odpowiada za swoje błędy?
  • Michał Górecki
  • /
  • 21 października 2020

Kto ponosi odpowiedzialność za błędy księgowości?

Zatrudnienie księgowego ma naprawdę wiele zalet, zwłaszcza w gąszczu często zmieniających się przepisów. Jednak pamiętać trzeba, że księgowy nie odpowiada za zobowiązania podatkowe swoich klientów. To przedsiębiorca ponosi całą taką odpowiedzialność i to całym swoim majątkiem. Trudno bowiem sobie wyobrazić sytuację, że urząd dochodzi spłaty zaległości podatkowych nie od przedsiębiorcy, ale od innej osoby. Nie jej bezpośrednio dotyczy zaległość.

Usługa chargeback, czyli dlaczego warto płacić kartąUsługa chargeback, czyli dlaczego warto płacić kartąMichał Górecki

Wszelkie warunki współpracy, szczególnie w tak delikatnej dziedzinie, jak finanse, powinny być zapisane w podpisywanej umowie. To tam znaleźć się powinny zapisy informujące o zakresie obsługi i ponoszonej odpowiedzialności w przypadku błędów. Tych czasami nie da się uniknąć, szczególnie drobnych, ale dobry, doświadczony księgowy będzie w stanie samodzielnie je wyłapać i skorygować, co zazwyczaj nie ma negatywnych konsekwencji dla przedsiębiorcy. Dokładna regulacja zasad współpracy z księgowym leży w dobrze pojętym interesie całej firmy i należy się do tego dobrze przygotować. W razie wątpliwości nie zaszkodzi konsultacja z prawnikiem znającym się na tego rodzaju działaniach.

Konsekwencje pomyłek księgowego

Podatnik odpowiada przed Urzędem Skarbowym. Biuro rachunkowe i księgowy odpowiada zarówno przed podatnikiem, jak i przed urzędem. Oczywiście nie wprost. Jednak jeżeli księgowy popełni błąd, może zostać pozwany o odszkodowanie. Odszkodowanie takie należeć się może z tytułu szkód wskutek błędnego lub nierzetelnego prowadzenia księgowości. Roszczeń dochodzić trzeba w sądzie, wytaczając sprawę cywilną. Podstawą jest artykuł 471 Kodeksu cywilnego(Dz. U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 ze zm.) dotyczący odpowiedzialności kontraktowej. To księgowy musi naprawić szkodę, jeżeli powstała ona na skutek nienależytego wykonywania swoich obowiązków. Tak więc pomimo że bezpośredniej odpowiedzialności księgowy nie ponosi, także mu zależeć musi na dobrej pracy na rzecz firmy.

To nie koniec możliwych konsekwencji błędu. Księgowy odpowiada również w ramach artykułu 9 § 3 Kodeksu karnego. Mowa w nim o sprawczej odpowiedzialności. To rodzaj odpowiedzialności podmiotów za sprawy gospodarcze innego podmiotu. Więc można w tym przypadku uznać taką sprawczość księgowego. Artykuł 303 również Kodeksu karnego wspomina z kolei o tym, że kto wyrządza szkodę majątkową osobie fizycznej, prawnej albo jednostce organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, poprzez nierzetelne prowadzenie dokumentacji działalności gospodarczej, na przykład podrabiając dokumenty, pozbawiony może zostać wolności do lat trzech. Tego rodzaju kary dotyczą jednak dużo bardziej zaawansowanych działań, mających znamiona przestępstwa. Zazwyczaj nieuczciwy księgowy chce w ten sposób zyskać jakieś korzyści majątkowe.

Spłacasz wcześniej kredyt – policz, czy obniżono twoje kosztySpłacasz wcześniej kredyt – policz, czy obniżono twoje koszty Michał Górecki

Księgowi wiedząc, że ich zawód niestety niesie za sobą ryzyko pomyłek, które mogą mieć duże konsekwencje finansowe, ubezpieczają się od odpowiedzialności cywilnej. W ten sposób rekompensatę za pomyłkę księgowego zyskuje się bezpośrednio od ubezpieczyciela, co zazwyczaj jest mniej kłopotliwe i szybsze, niż wytaczanie sprawy sądowej księgowemu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!