Ile kosztuje kurs na prawo jazdy?

Nie masz jeszcze prawa jazdy, a ten dokument jest ci niezbędny? Sprawdź obowiązujące w 2020 roku koszty i dowiedz się, ile kosztuje kurs na prawo jazdy.

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 19 października 2020

Badania lekarskie

Przed zapisaniem się na kurs na prawo jazdy, konieczne jest przejście badań lekarskich potwierdzających, że takie uprawnienia można mieć. Takie badanie wykonać można w Miejskim lub Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy. Od opinii tego orzecznika zależy, czy prawo jazdy zostanie wydane na określony czas. Opłata za badanie jest stała w całej Polsce i wynosi 200 złotych, ale szkoły nauki jazdy nierzadko oferują zniżki.

Profil Kandydata na Kierowcę

Po otrzymaniu zaświadczenia od lekarza orzecznika, kolejnym krokiem jest założenie Profilu Kandydata na Kierowcę. Niezbędne w tym celu jest zdjęcie, którego koszt to około 20 złotych. Wraz z wnioskiem składa się je w Wydziale Komunikacji.

Co zrobić z pracownikiem, który utracił prawo jazdy na trzy miesiące?Co zrobić z pracownikiem, który utracił prawo jazdy na trzy miesiące?Mikołaj Frączak

Cena kursu na prawo jazdy

Cena samego kursu na prawo jazdy zależy od jego kategorii. W przypadku kategorii B taki koszt to widełki od 1500 do 2000 złotych. Czasami wbrew pozorom w większym miastach jest taniej, ze względu na rozbudowaną konkurencję. Często bardziej renomowane, szczycące się wysoką zdawalnością egzaminu szkoły nauki jazdy będą droższe.

Dodatkowo otrzymać można nierzadko zniżkę dla uczniów i studentów w wysokości 10-15%. Z drugiej strony, w przypadku chęci ekspresowego przebycia kursu, jego cena może być o kilkaset złotych wyższa.

Każdy kurs na prawo jazdy kategorii B musi zgodnie z prawem trwać przez minimum 30 godzin praktycznych jazd oraz 30 godzin teorii. Wiele osób jednak dokupuje dodatkowe godziny, co kosztuje od 60 do 90 złotych.

Decydując się na konkretną szkołę z uwagi na jej cennik, należy wziąć pod uwagę, czy zawiera ona wszystko, co niezbędne. Czy na przykład w cenie są materiały szkoleniowe niezbędne, aby przygotowywać się do egzaminu teoretycznego?

Kurs na prawo jazdy na raty

Niektóre szkoły nauki jazdy oferują rozłożenie płatności za kurs na raty. Oczywiście należy przeanalizować, jak są one oprocentowane. Zazwyczaj wówczas sumarycznie płaci się za szkolenie więcej o około 100-200 złotych.

Kto może jeździć na skuterze? Czy potrzebne jest prawo jazdy na skuter?Kto może jeździć na skuterze? Czy potrzebne jest prawo jazdy na skuter? Anna Malinowska

Egzamin na prawo jazdy

Po zakończeniu kursu przychodzi czas na zdanie egzaminu na prawo jazdy. Zapisuje się na niego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Opłata za taki egzamin, oczywiście na kategorię B, wynosi 30 złotych za teorię oraz 140 złotych za egzamin praktyczny. Do praktyki podejść można dopiero po pozytywnym zaliczeniu egzaminu teoretycznego.

Wyrobienie dokumentu

Po zdaniu obu egzaminów można złożyć wniosek o wyrobienie prawa jazdy. Należy tego dokonać w starostwie powiatowym, urzędzie miasta albo urzędzie dzielnicy. Przygotować trzeba aktualne zdjęcie, może być takie samo, co w Profilu Kandydata na Kierowcę. Koszt wyrobienia prawa jazdy jest w Polsce stały i wynosi 100,50 złotych. Można zapłacić w kasie urzędu albo dokonać przelewu na numer konta. Dokument będzie gotowy do odbioru po maksymalnie 9 dniach roboczych. Można to sprawdzić na stronie www.info-car.pl, po podaniu swoich danych.

Łączne koszty

Podliczając wszelkie koszty oraz średnią cenę kursu na prawo jazdy w Polsce (1700 złotych), wychodzi łączna kwota 2190,50 złotych. Nie jest to mała kwota, a liczyć się należy także z tym, że być może konieczne będzie dokupienie kilku godzin dodatkowych jazd. Za trzy godziny to dodatkowy koszt 180 złotych. Oczywiście, jeżeli nie zda się egzaminu, za każdą jego powtórkę należy również zapłacić. To dopiero początek wydatków, ponieważ później przychodzi czas, aby kupić własny samochód.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!