Rodzice przy hospitalizowanych dzieciach – ustalenia na czas pandemii

Nawet w czasie pandemii nie można zabronić rodzicom przebywania przy hospitalizowanych noworodkach. Matki powinny być traktowane jak członkowie zespołu terapeutycznego – apelują lekarze oraz resort rodziny. To ważna deklaracja bowiem w dobie pandemii COVID-19 często dochodziło do dramatycznych sytuacji i rozdzielenia rodzin.

Rodzice przy hospitalizowanych dzieciach – ustalenia na czas pandemii
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 20 października 2020

Czy matka może być w szpitalu przy noworodku W czasie COVID-19

Jak informuje resort rodziny i polityki społecznej warto w tym względzie wziąć pod uwagę opinię specjalistów. Naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zwracają uwagę, że obecność matki przy noworodku, którego stan zdrowia wymaga intensywnej opieki medycznej oraz długiego leczenia specjalistycznego to zupełnie co innego niż „odwiedziny małego pacjenta”. Resort zwraca uwagę, że oboje rodzice są partnerami zarówno jeśli chodzi o podejmowanie decyzji jak i planowanie związane z leczeniem ich dziecka.

Co więcej, w przypadku najmłodszych pacjentów często mamy do czynienia z niestabilną sytuacją kliniczną, która wymaga pilnych decyzji. „Dlatego nie możemy, nawet w czasie wzmożonych restrykcji epidemiologicznych z powodu zakażeń COVID-19, zabronić rodzicom przebywania na oddziałach intensywnej terapii, bo tym samym kwestionowalibyśmy ich prawo do reprezentowania interesów dziecka i bycia ich orędownikiem” – powiedział cytowany na stronie resortu rodziny neonatolog ze Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej, dr Dariusz Madajczak.

Cały czas jesteśmy zieloną wyspą, ale są powody do niepokojuCały czas jesteśmy zieloną wyspą, ale są powody do niepokojuMateusz Banaszak

Matki noworodków jako członkowie zespołu terapeutycznego

Specjaliści zwracają uwagę, że matki noworodków powinno się traktować w szpitalach tak jak członków zespołu terapeutycznego. Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną należy traktować pokarm kobiecy tak jak lek, do którego noworodek walczący o zdrowie i życie powinien mieć dostęp. Podobnie należy traktować dotyk rodzica (tzw. kangurowanie), który jest nie tylko wyrazem tak potrzebnej czułości ale również wpływa na stabilizację funkcji życiowych małego pacjenta – wynika z opinii prezes Fundacji „Bank Mleka Kobiecego” doc. Aleksandry Wesołowskiej.

Specjalistka zwraca ponadto uwagę na fakt, że rozwój i stabilizacja laktacji po porodzie przedwczesnym wymaga kontaktu z dzieckiem. Biorąc pod uwagę obostrzenia związane z COVID-19 to jedyna szansa, by kobieta miała dostęp do wsparcia ze strony specjalistów w tej dziedzinie – po wyjściu do domu prawdopodobnie taka możliwość będzie mocno utrudniona. Eksperci podkreślają, że potrzeby wcześniaków są dużo większe niż dzieci urodzony w terminie, dlatego w dobie pandemii należy objąć matki szczególnym wsparciem.

Wcześniaki a COVID-19

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wraz z działającą przy nim Radą Rodziny dołącza się do apelu specjalistów ws. wsparcia dla rodziców wcześniaków. „Lekarze i szpital muszą robić wszystko, żeby między rodzicami i maluchem była jak największa więź, żeby przez ten trudny czas rodzina przechodziła razem, a nie była rozdzielona – powiedziała wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej, Barbara Socha.

Niezależnie od aktualnej sytuacji epidemicznej szpitale powinny dołożyć starań aby zapewnić matkom możliwość regularnego przebywania z dzieckiem w szpitalu. Najlepszym rozwiązaniem jest zorganizowanie takiego pobytu od narodzin do wypisu, a jeśli nie jest to możliwe, konieczne jest opracowanie przyjaznego systemu wsparcia dla takich matek.

Sanatoria wznawiają działalność od 15 czerwcaSanatoria wznawiają działalność od 15 czerwca Dorota Kraskowska

Autorzy apelu zwracają jednak uwagę na to, że w takim wypadku kluczowe jest przestrzeganie reżimu sanitarnego, dlatego w opinii resortu szpital powinien zapewnić rodzicom dostęp do środków dezynfekcyjnych oraz ochrony osobistej. Ważny jest także dostęp do pomieszczenia socjalnego by ograniczyć ryzyko kontaktu z postronnymi osobami poza oddziałem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!