Jakie są wymogi dla szpitala polowego?

Stadion Narodowy ma zostać przekształcony w szpital polowy. Jakie wymogi musi spełniać takie miejsce by było bezpieczne dla pacjentów? Czy lekarze i pielęgniarki otrzymają wyższe wynagrodzenie walcząc z COVID-19?   

Jakie są wymogi dla szpitala polowego?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 20 października 2020

Jaki rodzaj placówki medycznej nazywamy szpitalem polowym?

Polowym nazywa się szpital znajdujący się poza budynkami szpitala stacjonarnego. Ten typ placówki medycznej najczęściej kojarzy się nam z miejscem przeznaczonym do leczenia ofiar wojennych, ale również poszkodowanych w katastrofach i klęskach żywiołowych. Szpitale budowane podczas konfliktów wojennych, stawiane są w odpowiedniej odległości od linii frontu, natomiast te powstałe w czasach pokoju, powinno cechować dogodne położenie, i dobra komunikacja pozwalająca na szybkie przewożenie chorych.

Jakie normy powinien spełniać szpital polowy?

W mediach możemy spotkać się z określeniem szpital polowy, nawet w odniesieniu do zwykłego namiotu z ratownikami, pozbawionego specjalistycznego sprzętu. Jednak tak naprawdę na tę chwilę w Polsce nie ma placówki, spełniającej wszystkie unijne standardy. Co więcej Polska nie posiada odpowiednich unormowań, określających to jak powinien wyglądać taki szpital. W przeszłości podejmowano już próby rozwiązania problemu dotyczącego dostosowania szpitala polowego do wymaganych standardów sanitarno-epidemiologicznych, niestety bez powodzenia. Przyczyną może być fakt iż wymogi Sanepidu uwzględniają głównie obiekty stacjonarne, a w Polsce nie ma szpitala polowego, który by te wymogi spełniał. Również Unia Europejska nie wyznaczyła odpowiednich standardów przeznaczonych dla takich placówek, istnieją jedynie zalecenia, odnoszące się do takich kwestii, jak trwałość namiotu, czy zalecana baza leków znajdujących się na wyposażeniu.

Dlaczego w Polsce nie ma szpitala polowego z prawdziwego zdarzenia?

Nie trudno się domyślić, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak pieniędzy. Realizacja unijnych wytycznych to bardzo kosztowne przedsięwzięcie, na które zwyczajnie brakuje środków. Alternatywą dla tej sytuacji jest próba adaptacji rozwiązań funkcjonujących w innych państwach. Za największe utrudnienie uznaje się brak własnej infrastruktury transportowej, przez co personel medyczny i pacjenci są uzależnieni od pomocy wojskowej i rządowej.

Czy lekarze i pielęgniarki otrzymają wyższe wynagrodzenia walcząc z COVID-19?

Nowe przepisy docelowo mają usprawnić i polepszyć koordynację między szpitalami, natomiast  wojewodowie otrzymają specjalne instrumenty prawne, dzięki którym będą mogli podejmować realne i wiążące decyzje. Jeśli chodzi o nowe regulacje, mające na celu zachęcenie personelu medycznego, walczące na pierwszej linii frontu, to mają się one skupiać między innymi na zwiększeniu wynagrodzenia, docelowo do 175 procent.

Czym jest klauzula dobrego Samarytanina?

Nowym rozwiązaniem, ma być również tzw. „klauzula dobrego Samarytanina”, czyli klauzula, która w pewnym sensie zwalnia z ewentualnej odpowiedzialności związanej z ratowaniem czyjegoś życia. W praktyce chodzi o to, by osoby specjalnie narażone, a mimo to chętne pomóc w dobie kryzysu, nie musiały się borykać z dylematem związanym z faktem, że może się im przydarzyć błąd na wagę utraty życia pacjenta. Rząd zapowiada również wzmocnienie inspekcji mających na celu egzekwowanie wszystkich wymogów sanitarnych, tak by wzmocnić poczucie bezpieczeństwa.

Jak długo Stadion Narodowy pozostanie szpitalem?

Powstanie szpitala polowego na Stadionie Narodowym to długoterminowe działanie, które ma być dostosowane do różnych scenariuszy, również takich które przewidują potrzebę korzystania z nowej infrastruktury nie przez kilka tygodni, a nawet długie miesiące. Jednocześnie rząd zamierza na bieżąco kontrolować i sprawdzać sygnały dotyczące nieprawidłowości w obsłudze osób zakażonych COVID-19. Nowy szpital polowy ma pełnić funkcję zabezpieczającą, tak by w razie potrzeby, móc odpowiednio koordynować przyjęciami pacjentów pilnie potrzebujących opieki.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!