Zdalne lekcje na rządowych stronach internetowych
Zdalna i hybrydowa edukacja oficjalnie dotyczy tylko szkół ponadpodstawowych, jednak ryzyko kolejnego edukacyjnego lockdownu jest cały czas aktualne – uważają eksperci. Dlatego resort edukacji już teraz informuje o cyfrowych zasobach znajdujących się na rządowych stronach gov.pl/zdalnelekcje . Obejmują one ponad 1,7 tys. lekcji oraz 7 tys. odnośników o cyfrowych zasobów.

- Anna Malinowska
- /
- 19 października 2020
Gdzie szukać lekcji w internecie?
Jak informuje resort edukacji, w związku z aktualną sytuacją epidemiczną zdecydowano się na kontynuację projektu uruchomionego na wiosnę, tuż po zawieszeniu zajęć dydaktycznych w szkołach. Materiały w ramach programu „Zdalne Lekcje II” stworzyli eksperci z Państwowego Instytutu Badawczego NASK we współpracy z nauczycielami oraz metodykami. Aktualną propozycję zajęć prowadzonych z użyciem internetu można znaleźć na stronie internetowej gov.pl/zdalnelekcje , gdzie zamieszczono pomoc dydaktyczną oraz merytoryczną dla nauczycieli a także propozycje dla samych uczniów, którzy mogą pogłębiać swoją wiedzę w ramach samokształcenia.
Wchodząc na główną stronę projektu odnajdziemy trzy osobne kategorie bezpłatnych materiałów: szkoła podstawowa (klasy I-VIII), licea i technika oraz szkoły branżowe. Zamieszczono także osobne poradniki adresowane do dyrektorów szkół, nauczycieli oraz rodziców uczniów.
Popularność lekcji w internecie
Jak pokazuje doświadczenie z „wiosennej” odsłony zdalnej edukacji, z rządowego serwisu zawierającego 3,5 tys. propozycji zajęć skorzystało około 2,6 mln osób. Licznik administratora tej strony odnotował około 67 milionów odsłon generowanych zarówno przez nauczycieli jak i uczniów.
Zdalne lekcje jesienią
W nowym roku szkolnym zaprezentowano nową odsłonę programu „Zdalne Lekcje”. Jak informuje resort edukacji powstała ona na bazie czteromiesięcznego doświadczenia edukacji on-line a także analiz potrzeb nauczycieli i uczniów.
Obecnie w rządowym serwisie znalazły się 1702 propozycje lekcje wsparte siedmioma tysiącami odnośników do cyfrowych zasobów. W każdym typie szkoły uwzględniono zarówno starą jak i nową podstawę programową. Pomyślano również o zajęciach dla „zerówkowiczów” czyli dzieci odbywających roczne przygotowanie przedszkolne.
Brak tematów lekcji w internecie
Jak informują autorzy projektu „Zdalne Lekcje” baza zajęć online będzie poszerzana, a kolejne materiały będą publikowane w cyklu miesięcznym po wcześniejszych konsultacjach z metodykami oraz ekspertami w dziedzinie edukacji. Chodzi o to, by docelowo powstała baza materiałów na cały rok szkolny. W ten sposób nauczyciele będą mogli skorzystać z nich w wybranym przez siebie czasie, w zależności od trybu prowadzonych zajęć.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.