COVID-19: Jak wygląda szpital polowy?
Do tej pory kojarzyły się głównie z wojną, a ich funkcjonowanie wyobraźnia osadzała w odległej przeszłości. Dziś mogą znowu pojawić się w polskim krajobrazie. Szpitale polowe bo o nich mowa, mogą wypełnić lukę w systemie ochrony zdrowia w czasie pandemii. Gdzie mogą być zlokalizowane i jak będą wyglądały? Oto możliwe scenariusze.
- Michał Górecki
- /
- 19 października 2020
Gdzie powstanie szpital polowy?
Wbrew utartym w zbiorowej wyobraźni obrazom wojskowych namiotów zlokalizowanych na tyłach frontów, współczesne szpitale polowe, jakie mogą powstać w dobie pandemii koronawirusa wcale nie muszą tak wyglądać. Media w ostatnim czasie rozpisują się na temat możliwości utworzenia takiego szpitala na Stadionie Narodowym w Warszawie, gdzie według niektórych „przecieków” w pierwszym rzucie mogłoby się znaleźć około pół tysiąca szpitalnych łóżek dla chorych o najcięższym przebiegu COVID-19.
W czasie pokoju istnieje wiele możliwości lokalizacji takiego szpitala w budynkach użyteczności publicznej takich jak szkoły, uczelnie, centra wystawienniczo-kongresowe, instytucje kultury czy hale sportowe. Ewentualne namioty czy też hale namiotowe mogą być tylko uzupełnieniem kubatury szpitali czy klinik w tym Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych.
Przy wyborze lokalizacji kluczowa jest infrastruktura – dogodny dojazd dla karetek pogotowia oraz architektura obiektów umożliwiająca komfortową i bezpieczną pracę dla medyków oraz proces leczenia.
Skąd wyposażenie do szpitali polowych?
Aby utworzyć szpital polowy nie wystarczy tam jedynie wstawić łóżka. To często „budowa” oddziału szpitalnego od podstaw, dostosowanego do wyzwania z jakim trzeba się zmierzyć. W przypadku COVID-19 nie ma konieczności tworzenia sal operacyjnych – dużo ważniejsze jest stworzenie niezbędnych i bezpiecznych instalacji do dystrybucji tlenu do pacjentów, wyposażenie obiektu w respiratory oraz inne urządzenia spotykane zazwyczaj na SOR-ach czy Oddziałach Intensywnej Opieki Medycznej. Jak wynika z doniesień Wirtualnej Polski Agencja Rezerw Materiałowych jest w posiadaniu 80 tysięcy szpitalnych łóżek, które mogą trafić do szpitali polowych. Również stamtąd będą pochodziły najpewniej środki zabezpieczające personel w tym płyny dezynfekujące czy fartuchy ochronne.
Szpital polowy musi być wyposażony kompleksowo i na każdą ewentualność. Z tego powodu w bezpośrednim sąsiedztwie muszą zostać zainstalowane chłodnie do przechowywania zwłok.
Szpitale polowe na COVID-19
O konieczności przygotowania miejsc pod szpitale polowe, mówiło się już w czasie pierwszej fali pandemii koronawirusa, kiedy dzienna liczba nowych przypadków sięgała kilkuset. Dziś, kiedy każdego dnia odnotowywanych jest około 7-9 tys. dodatnich wyników, a szpitale coraz częściej zgłaszają, że są przepełnione i nie mogą przyjąć kolejnych chorych budowa tymczasowych lecznic może okazać się niezbędna. Tym bardziej, że żadna z prognoz nie wskazuje, że znajdujemy się w szczycie pandemii, a co kilka dni pobijane są kolejne rekordy zachorowań.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.