Wróci handel w niedzielę? Jest decyzja

Uchwałę w sprawie wniesienia do izby niższej parlamentu projektu ustawy o czasowym zniesieniu zakazu handlu w niedzielę podjął w nocy z poniedziałku na wtorek (26/27.10) senat. Za głosowało 45 senatorów przy 43 głosach sprzeciwu.

Wróci handel w niedzielę? Jest decyzja
  • Michał Górecki
  • /
  • 27 października 2020

Czy wróci handel w niedziele?

Uchwała senatu dotyczy projektu zmiany ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem oraz zwalczaniem COVID-19 oraz innych chorób zakaźnych. Postulowane zmiany zakładają zniesienie zakazu handlu w niedzielę na okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, epidemii. Przepisy obowiązywałyby także w okresie do 90 dni następujących po odwołaniu „ostatniego ze stanów”.

Niedziele handlowe i zakaz handlu 2020Niedziele handlowe i zakaz handlu 2020Michał Górecki

Zgodnie z proponowanymi przepisami, pracownicy handlu mieliby zagwarantowane co najmniej dwie niedziele wolne od pracy w ciągu czterech tygodni. Jeżeli zmiany znajdą poparcie w sejmie, nowe przepisy weszłyby w życie w ciągu dwóch tygodni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Handlowe niedziele – postulat pracodawców

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę znalazło się m.in. w postulowanych wcześniej przez pracodawców rozwiązaniach, których celem byłoby złagodzenie negatywnego efektu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Zdaniem ekspertów, takie rozwiązanie przyczyniłoby się nie tylko do poprawy sytuacji w handlu ale także rozładowałoby sobotni szczyt zakupowy i tłumy w sklepach.

Usługa chargeback, czyli dlaczego warto płacić kartąUsługa chargeback, czyli dlaczego warto płacić kartą Michał Górecki

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Sypią się mandaty za brak maseczek
covid

Sypią się mandaty za brak maseczek

Jeśli komuś się wydaje, że obowiązek noszenia maseczek w sklepach jest martwym przepisem, może boleśnie przekonać się, że wcale tak nie jest. W wielu miejscach w kraju policja wlepia mandaty...
Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?
firma

Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?

Każdego dnia w Polsce powstaje przynajmniej jedna Prosta Spółka Akcyjna (PSA) – wynika z rządowych statystyk. Kto powinien zastanowić się nad takim rozwiązaniem i jak założyć Prostą Spółkę...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!