Czy można zareklamować zajęcia u trenera personalnego?

Zacząłeś ćwiczyć z trenerem personalnym, ale nie jesteś zadowolony z efektów albo wręcz wykonywane ćwiczenia przyczyniły się do twoich problemów zdrowotnych? W takim razie możesz je reklamować.

Czy można zareklamować zajęcia u trenera personalnego?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 16 października 2020

Trenerzy personalni mogą dużo wiedzieć o zdrowiu, sprawności i ćwiczeniach, ale mogą mieć ograniczoną wiedzę na temat własnej odpowiedzialności cywilnej. Zwiększenie wiedzy na temat tej odpowiedzialności może doprowadzić do jej zmniejszenia. Kontuzji nie zawsze można uniknąć, ale trenerzy personalni powinni podjąć kilka ważnych kroków, aby je ograniczyć.

Reklamacja zajęć u trenera 

Kwestionariusze przesiewowe klientów powinny zostać wypełnione przez nowych uczestników przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń. Brak wiedzy, że klient nie spełnia podstawowych warunków zdrowotnych, prawdopodobnie nie wystarczy jako niezawodna ochrona przed odpowiedzialnością. Klient, który przeszedł operację barku sześć miesięcy temu, nie byłby dobrym kandydatem do ćwiczeń związanych ciężkim wyciskaniem właśnie barku. Pacjent ze schorzeniami serca nie powinien wykonywać na bieżni intensywnego treningu interwałowego. Dobrym rozwiązaniem jest wykupienie specjalnego ubezpieczenia, chroniącego przed tego rodzaju odpowiedzialnością.

Trenerzy personalni mogą postępować niedbale, gdy:

·       rekomendują wykonywanie złych ćwiczeń;

·       podopieczny ćwiczy zbyt długo,

·       polecają ćwiczenia ze zbyt dużym ciężarem,

·       ustawiają sprzęt do ćwiczeń nieprawidłowo,

·       nie korygują słabej formy ćwiczeń,

·       brak jest odpowiedniego nadzorowania podczas ćwiczeń,

·       nie reagują na zgłaszane problemy zdrowotne.

Obrażenia, których możesz doznać w takich sytuacjach, mogą być poważne:

·       naciągnięte mięśnie,

·       nadwyrężenia lub skręcenia stawów,

·       uszkodzenie nerwów,

·       urazy kręgosłupa,

·       połamane kości.

Odpowiedzialność zastępcza jest argumentem prawnym. Ma na celu pociągnięcie pracodawcy do odpowiedzialności za zaniedbania jego pracowników. Te zaniedbania często muszą być dokonywane w ramach zatrudnienia. W tej sytuacji pozwać można siłownię, a nie samego trenera, który nie dopełnił swoich obowiązków. Kiedy trener personalny pracuje dla firmy takiej jak siłownia, czas spędzony z tobą prawie na pewno mieści się w zakresie jego zatrudnienia. Często otrzymują wynagrodzenie specjalnie za pomoc w uzyskaniu formy. Jeśli dopuści się przy tym zaniedbania, ich pracodawca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za twoje obrażenia.

Duże siłownie sieciowe

Duże sieciowe siłownie, które zatrudniają własnych trenerów personalnych, bardzo często mają na swojej stronie zamieszczony formularz reklamacyjny. Jeżeli jakieś działania są nieprawidłowe, może go w nim umieścić. Zazwyczaj skutkuje to zmianą trenera, w rzadszych przypadkach zwróceniem pieniędzy zapłaconych za trening. Nie ma co raczej oczekiwać otrzymania jakiegoś odszkodowania za problemy zdrowotne wynikające z nieprawidłowo przeprowadzonego treningu. W tym celu należy zgłosić się do sądu. Konieczna będzie opinia biegłego, który zweryfikuje, czy do pojawienia się lub pogłębienia problemów doszło z uwagi na błędy trenera personalnego. Należy jednak wziąć pod uwagę, że każda tego rodzaju sprawa jest bardzo skomplikowana i nie można raczej liczyć na jej szybkie rozwiązanie. Sąd przede wszystkim zbada, czy problemy zdrowotne były zgłaszane. Jeżeli tak, a klient otrzymał poradę, by się nie forsować i na przykład udać się do lekarza, nie można tego uznać za winę trenera personalnego.

Co jednak w sytuacji, kiedy reklamować chce się nie problemy zdrowotne wynikające z zajęć z trenerem personalnym, ale brak należytych postępów. W tym wypadku winę trenera nie jest łatwo udowodnić. Najlepiej zwrócić się w tym celu do jego pracodawcy, na przykład właściciela siłowni. To on powinien zaproponować satysfakcjonujące rozwiązanie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!