Pierwsza sieć w Polsce wyłączyła całe pasmo 3G

Korzystasz wyłącznie z usług 3G w swoim telefonie lub modemie? Zmień kartę SIM lub urządzenie. Właśnie jesteśmy świadkami śmierci technologii, która dała nam MMS-y i zapoczątkowała na dobre internet mobilny. Pierwsza sieć w Polsce wyłączyła całe pasmo 3G.

Pierwsza sieć w Polsce wyłączyła całe pasmo 3G
  • Anna Malinowska
  • /
  • 5 października 2021

Dlaczego T-Mobile wyłącza 3G?

Spółka T-Mobile Polska wyłączyła sieć 3G na częstotliwościach w paśmie 2100 MHz. Nie zrobiła tego jednak na złość użytkownikom starszych technologii. Świat idzie do przodu, a w radiowej przestrzeni potrzebne jest miejsce na dużo szybsze usługi LTE (4G) oraz 5G. 

Po drugie, jak informuje T-Mobile, zapotrzebowanie użytkowników telefonów czy internetu komórkowego na usługi z technologii 3G systematycznie spada. Wolimy przysiąść się na szybsze rozwiązania, jakie wiążą się z LTE czy 5G. Korzystamy z coraz lepszych urządzeń, które wcale nie muszą kosztować majątku. Telefony z technologią LTE kupimy za niewiele ponad 100 zł a 5G poniżej 1000 zł. 

Koniec 2G i 3G. Czy stare telefony komórkowe przestaną działać?Koniec 2G i 3G. Czy stare telefony komórkowe przestaną działać?Mikołaj Frączak


3G nie jest już potrzebne?

Mniej więcej do połowy poprzedniej dekady, czwarta generacja wykorzystywana była głównie do transmisji danych. Kwestie połączeń głosowych dzielnie dźwigała technologia 3G. Kilka lat temu, stworzono usługę VoLTE, dzięki której, tradycyjne rozmowy również bazują na 4G. T-Mobile szacuje, że jeszcze w tym roku nowsza technologia będzie odpowiedzialna za ponad 50% ruchu w połączeniach głosowych. Telekomy w naturalny sposób będą więc przesuwały częstotliwości w stronę nowszych generacji telefonii komórkowej. Zupełnie tak samo, jak w domu pozbywamy się starych mebli, aby zrobić miejsce na nowe. 

Co oznacza wyłączenie 3G? 

Póki co, T-Mobile nie żegna się całkowicie z 3G. Zostawia jeszcze na chwilę nadajniki działające na częstotliwościach w paśmie 900 MHz. Nie potrwa to jednak długo. Ostatni z nich zostanie wyłączony w tej sieci w 2023 roku. Tym samym magentowa sieć realizuje zapowiedzi z 2020 roku ws. wygaszania trzeciej generacji. 

Nie ma wątpliwości, że w najbliższych latach przestaną działać telefony w technologii 3G. Co prawda będą mogły korzystać ze starszego pasma 2G, ale głównie w zakresie usług głosowych, czy SMS-ów. Warto więc zaplanować przesiadkę na nieco nowszą technologię, która z pewnością zapewni dużo większy komfort i jakość połączeń oraz szybki przesył danych. 

Może się też okazać, że choć nasz telefon obsługuje usługi 4G, to nasza karta SIM przekładana przez lata z telefonu do telefonu nie obsługuje tego systemu. Wówczas można ją bezpłatnie wymienić u operatora.

Gdzie zostaną nadajniki 3G 2100 MHz?

Jak informuje T-Mobile — „w miejscach, w których proces wyłączania sieci 3G na tych częstotliwościach zbiegł się w czasie z modernizacją sieci radiowej, częstotliwości zostały przeznaczone do świadczenia usług zarówno w technologii LTE jak w intensywnie rozwijanej sieci 5G operatora”Obecnie T-Mobile pozostawiło dosłownie kilkadziesiąt stacji 3G na częstotliwości 2100 MHz, z uwagi na „szczególne potrzeby w wybranych lokalizacjach”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!