Elektromobilność i paliwa alternatywne – będą nowe przepisy

Wsparcie rozwoju elektromobilności oraz niezbędnej infrastruktury dla paliw alternatywnych zakłada projekt ustawy przyjęty przez rząd. Chodzi m.in. o dostosowanie krajowych przepisów do tych, jakie obowiązują w Unii Europejskiej. 

Elektromobilność i paliwa alternatywne – będą nowe przepisy
  • Anna Malinowska
  • /
  • 6 października 2021

Czy można przyspieszyć rozwój elektromobilności?

Na całym świecie obserwowany jest dynamiczny rozwój elektromobilności. Ma to pozytywne konsekwencje dla redukcji emisji przez transport oraz wzrost świadomości ekologicznej w całej branży. M.in. z tego powodu rząd chce dostosować przepisy do obserwowanej dynamiki rozwoju motoryzacji, która podąża w kierunku wykorzystania energii elektrycznej oraz paliw alternatywnych, np. wodoru. 

Punkty ładowania pojazdów przy budynkach wielorodzinnych

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o elektromobilności. Zmiany idą m.in. w kierunku uregulowania procedur dotyczących instalacji punktów poboru energii w obrębie budynków wielorodzinnych. 

Taka inwestycja będzie po prostu łatwiejsza. W wielu sytuacjach wystarczy wniosek mieszkańców danego bloku czy innego budynku wielorodzinnego. W ten sposób lokatorzy otrzymają możliwość ładowania pojazdów elektrycznych w miejscu zamieszkania. Jak pokazują badania to kluczowy aspekt brany pod uwagę w przypadku decyzji o zakupie samochodu na prąd. 

W połowie powiatów nie ma ani jednego punktu ładowania samochodów elektrycznychW połowie powiatów nie ma ani jednego punktu ładowania samochodów elektrycznychAnna Malinowska

Zasady tworzenia stref czystego transportu

Projekt zawiera także doprecyzowanie zasad wyznaczania stref czystego transportu. Jak tłumaczy ministerstwo klimatu - „chodzi m.in. o możliwość ustanawiania stref we wszystkich gminach (niezależnie od liczby mieszkańców)”.

Dodatkowo, projekt zakłada wprowadzenie specjalnych oznaczeń dla pojazdów, które poruszają się w obrębie takich obszarów. Uelastycznione zostaną także przepisy w tym zakresie dając spore kompetencje po stronie gmin. 

Stacje ładowania a UDT

Autorzy projektu doprecyzowali również przepisy, które regulują działanie stacji ładowania samochodów elektrycznych. Zgodnie z prawem, mają one podlegać kontrolom prowadzonym przez UDT, czyli Urząd Dozoru Technicznego. Nowa ustawa doprecyzowuje również definicję stacji ładowania. 

Leasing samochodów elektrycznych

Ustawa umożliwia również udzielenie wsparcia finansowego w przypadku, w którym przedsiębiorca nie jest zainteresowany kupnem pojazdu, a skorzystaniem z możliwości jego leasingu. Rozwiązanie to ma na celu dostosowanie warunków udzielania wsparcia do najczęściej wybieranej przez przedsiębiorców formy użytkowania pojazdów” – tłumaczy resort klimatu. 

Promowanie elektromobilności w ustawie

Nowelizacja ustawy ma jeszcze jeden, ważny cel – implementację przepisów unijnych ws. promowania ekologicznie czystych oraz energooszczędnych pojazdów używanych w transporcie drogowym. Projekt określa minimalny poziom docelowy określony jako udział nisko- oraz zeroemisyjnych samochodów w całkowitej liczbie pojazdów, jakie są objęte zamówieniami publicznymi. (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1161 z dnia 20 czerwca 2019 r. zmieniającą dyrektywę 2009/33/WE)

Nowe przepisy wejdą w życie w ciągu 14 dni od ogłoszenia Dzienniku Ustaw. Kilka przepisów zostało jednak w tej kwestii objętych wyjątkami i wejdą w życie w późniejszym okresie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!