Drony w rolnictwie to nie jest science fiction
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Polska Agencja Żeglugi Powietrznej będą współpracowały w sprawie stosowania bezzałogowych statków powietrznych w rolnictwie. Instytucje te podpisały już list intencyjny dotyczący współdziałania w tym zakresie.
- Martyna Kowalska
- /
- 7 października 2021
Nowe technologie a gospodarka rolna
Eksperci i politycy coraz częściej mówią o nowych możliwościach, jakie niesie ze sobą wykorzystanie dronów w gospodarce rolnej. Bezzałogowce mogą przydać się np. w czasie szacowania strat powstałych na skutek suszy lub powodzi. Mogą przysłużyć się szybszemu tworzeniu wycen, a co się z tym wiąże, krótszej procedurze odszkodowawczej.
Podobnych zastosowań można wymieniać wiele. Są kraje na świecie, w których drony używane są m.in. w procesie planowania zasiewów, identyfikowania chorób rośli czy monitoringu pastwisk czy upraw.
Drony w rolnictwie – czy jesteśmy gotowi?Anna Malinowska
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej o dronach w rolnictwie
Co ciekawe inicjatorem podpisania listu dotyczącego współpracy z kluczowymi instytucjami związanymi z polskim rolnictwem ws. wykorzystania dronów była Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. „Celem przedsięwzięcia jest współpraca służb publicznych w zakresie wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych, czyli dronów, w rolnictwie oraz współdziałanie na rzecz rozwoju wsi” – wyjaśniono w komunikacie.
Drony przyszłością rolnictwa?
Jak wyjaśniają eksperci użycie dronów w gospodarce rolnej, to ogromna wartość dodana np. dla rolnictwa precyzyjnego, w którym stosowane są najnowsze i bardzo dokładne techniki pomiarowe. Dodatkowo bezzałogowe statki powietrzne mogą być wykorzystywane także w przypadku upraw rolnych. Badania dowodzą, że w ten sposób można ograniczyć szereg kosztów, a nawet (pośrednio) wpłynąć na zwiększenie plonów.
Współczesne drony w rolnictwie używane są także do tworzenia i edytowania dokładnych map, które obrazują znormalizowany różnicowy wskaźnik wegetacji danego plonu. To pozwala na dokładne diagnozy dotyczące kondycji roślin uprawnych oraz ich dobowego cyklu aktywności.
Coraz więcej zastosowań dronów
Jak zaznaczono w komunikacie — „rozwój technologii obserwacyjnej i rozwój technologii konstrukcyjnej dronów pozwala na szerokie zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych w wielu dziedzinach życia. W szczególności tam, gdzie jest utrudniony dostęp obserwacyjny. Obecnie BSP mają zastosowanie w celach badawczych, naukowych, transportowych, sportowych czy też reklamowych. Obecnie drony w dużej mierze są wykorzystywane do analiz geoprzestrzennych, jak i do monitorowania zagrożeń, np. SMOG, czy powodzie wielkoobszarowe”.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.